Zenginlik Temalı Kripto Para Reklamlarına Yasak Geldi!

Benzer Haberler

Dünyanın dört bir yanında kripto para yatırımcılarına yönelik teşvik edici reklamlar yayınlanırken, bu konuda Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) dikkat çekici bir adım geldi. BAE’de yetkililer, zenginlik vaat eden kripto para reklamlarını yasaklayacaklarını açıkladı. Kripto para birimlerinin benimsenmesi giderek arttıkça bu tür reklamlar da yatırımcıların ilgisini çekmeye başladı. Fakat kripto paraların siber suçlarda kullanılmaya başlaması da yetkilileri önemli adımlar almaya zorluyor.

Kripto Paralarda Siber Suç Yasası

Son dönemde dünyanın dört bir yanında kripto para dolandırıcılık haberleri daha sık duyulmaya başlandı. Bu süreçte kripto para birimlerinin giderek artan popülerliğini fırsata çevirmek isteyen dolandırıcılar da farklı yöntemler kullanmaya devam ediyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nde siber suç yasası kapsamı genişletildi ve buna kripto para reklamları da dahil edildi.

2 Ocak 2022 tarihinde yürürlüğe girmesi planlanan siber suç yasası kapsamında kripto para dolandırıcılığı yapanlar ve destekleyenlere 5 yıl hapis cezası verilecek. Aynı zamanda bu kişiler işledikleri suça göre 1 milyon dirheme varan (272 bin dolar) para cezasıyla karşılaşacak. BAE halkını finansal dolandırıcılık faaliyetlerine karşı korumak için kripto para birimlerinin zenginlik vaat eden reklamlarını da yasaklayacakları belirtildi.

Kripto Para Reklamları Suç Kapsamında

BAE’de avukatlık yapan Dr. Hassan Elhais, yasaların kripto para birimlerini tanıtan reklamları önceden yasakladığını fakat ceza sürecinin yeni yasada dahil edildiğini söyledi: “Yeni yasaya göre belirli bir ürün hakkında çevrimiçi olarak yanıltıcı reklamlar veya yanlış veriler yayınlamak hapis ve/veya 20.000 ile 500.000 Dirhem arasında para cezası ile cezalandırılacaktır. Aynı ceza ülkedeki yetkililer tarafından tanınmayan kripto para birimlerini tanıtan reklamlar için de geçerlidir.” Bu gelişmeyle birlikte ilk kez bir ülke kripto para reklamlarına karşı harekete geçmiş oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem