Yeni Hafta Açılışında Dolar Düşüşte, Borsa Yükselişe Geçti

Benzer Haberler

Yurtiçi piyasalarda dolar kuru, küresel piyasalarda 2021 genelinde zayıflayan dolara rağmen yılı yüksek değer kazançları ile kapattı. Gelişmekte olan ülkelerin para birimi arasında, 2021 yılında dolar karşısında en fazla değer kaybı yaşayan para birimi Türk Lirası oldu. TL’deki değer kayıpları, yılın son çeyreğinde hızlandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Eylül ayından itibaren politika faizinde indirimlere gitmesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “düşük faiz” odaklı açıklamaları, dolar kurundaki yükselişin esas etkenleri arasında yer aldı. 20 Aralık tarihinde 18,40 TL ile tarihi zirvesini gören dolar, kur korumalı TL mevduat modelinin açıklanması ile 10 TL bandına kadar gerilemişti. Ancak ilerleyen süreçlerde dolar kurunda yeniden artışlar yaşanmaya başladı ve dolar kuru yeni haftaya sınırlı değer kayıplarıyla giriş yaptı.

Döviz Kurları Haftaya Düşüşlerle Giriş Yaptı

Dolar kuru, gelen tarihi zirvenin ardından sert gevşeme yaşamış olsa da sonraki dönemlerde gelen yukarı yönlü hareketler sonrası yeniden 13 TL seviyesinin üzerine çıktı. Geçtiğimiz hafta gelen yükselişler sonrasında 13,80 TL üzerine çıkan ve haftayı da 13,86 TL seviyesinde kapatan dolar kuru, 10 Ocak Pazartesi itibariyle yeni haftaya da 13,82 TL seviyesinden giriş yaptı. Dolar kuru bu seviyedeki açılışı sonrasında sabah saatlerinde bir miktar daha geriledi ve 13,76 TL seviyesine kadar indi. Dolar kurunun gevşeme yaşadığı dakikalarda düşüşe geçen Euro kuru ise 15,60 TL seviyelerini gördü.

Borsa Yeni Haftaya Yükselişle Başladı

Döviz kurlarında aşağı yönlü hareketler görülürken, borsa ise haftaya yükselişle başladı. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftaya %0,80 oranda artış ile 2.049,54 puandan giriş yaptı. Böylece BIST 100 endeksi bir önceki kapanışına göre haftaya 16,22 puan yukarıda başlamış oldu. Borsa İstanbul AŞ tarafından yapılan açıklamada, BIST-50 endeksinde bulunan paylarda, dün uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının bugün de uygulanacağı belirtildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem