Yabancı Bankalar 2022 Dolar Kuru Tahminini Güncelledi

Benzer Haberler

Yurtiçi piyasalarda bu haftanın en önemli gündem maddesi olarak 20 Ocak Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), 2022 yılının ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı takip edilecek. Öte yandan küresel piyasalarda ise gözler 25 Ocak tarihli ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısına çevrilecek. Fed’in birkaç ay içerisinde başlatacağı düşünülen faiz artırımlarının, küresel piyasalarda dolar üzerinde etkisinin olacağı ve bu etkinin yurtiçinde dolar/TL kuruna da yansıyacağı tahmin ediliyor. Dolar kurunda gündem maddeleri takip edilirken kur yeni güne yatay bir seyirde giriş yaptı. Öte yandan Standard Chartered Bank da 2022 ve 2023 için dolar kuru tahminlerini güncelledi.

Dolar ve Euro Güne Yatay Seyirde Başladı

Küresel piyasalarda Fed’in alacağı kararlar gündeme gelmeye devam ederken, yurtiçi piyasalarda dolar kuru 13,45 TL seviyesinde yeni gün açılışını yaptı. Öte yandan Euro kuru da 15,34 TL seviyesi ile dolar kuruna paralel bir başlangıç gerçekleştirdi. Dolar kuru bir önceki gün kapanışında 13,43 TL ve Euro kuru da 15,32 TL fiyatında işlem görüyordu.

Standard Chartered Bank Yılsonu Dolar Kuru Tahminini Güncelledi

Dolar kuruna ilişkin beklentiler merkez bankalarının alacağı kararlara göre şekillenecek. Standard Chartered Bank, yayımladığı bir araştırma raporunda heterodoks para politikasının, %36 olarak açıklanan yüksek enflasyon verisi ile birleştiğinde Türk Lirası adına bir kırılma oluştuğunu belirtti. Banka, buradan yola çıkarak 2022 yılsonu dolar/TL tahminini güncelledi ve tahminini 12,00 seviyesinden 20,00 seviyesine çıkardığını açıkladı.

Standard Chareterd Bank Negatif Net Rezerve Dikkat Çekti

Banka söz konusu raporunda ayrıca Aralık ayında görülen fiyat hareketlilikleri sonrasında TL’deki fiyat oynaklığının, Bitcoin’deki (BTC) oynaklığı da geçtiğine dikkat çekti. Banka öte yandan yaz aylarında turizmin canlanması ile birlikte görülecek olan toparlanmaların negatif net rezerv etkisi ile yapısal kırılmanın tersine çevrilemeyebileceğini belirtti. Banka ayrıca 2023 yılsonu dolar kuru beklentisini de 28,00 olarak açıkladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem