XRP Sahipleri “Bir Şekilde” SEC Davasına Müdahil Olabilecek

Benzer Haberler

Kripto para piyasalarında, aylardır devam eden ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple Labs arasındaki davada hala nihai sonuca ulaşılabilmiş değil. Bilindiği gibi 22 Aralık 2020 tarihinde SEC, Ripple şirketine ve şirketin CEO’su Brad Garlinghouse ile şirket kurucu ortağı Chris Larsen’a 1,3 milyar dolarlık dava açmıştı. SEC, söz konusu davanın gerekçesi olarak da Ripple’ın yapmış olduğu XRP satışlarını öne sürmüştü. Zira SEC, XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu iddia ediyor ve yapılan XRP satışlarının da suç teşkil ettiğini düşünüyor. Ancak Ripple kanadı, bu iddiaları reddediyor. Devam eden davaya bu süreçte, birçok kez XRP toplulukları da dahil olmak istedi. Bununla ilgili resmi karar sonunda belli oldu.

Mahkeme XRP Topluluğunun Müdahil Olma Başvurusunu Reddetti

SEC ile Ripple arasındaki davada en çok etkilenen şüphesiz ki XRP ve XRP sahipleri oldu. Zira davanın ilk dönemlerinde XRP fiyatı 0,17 dolar seviyesine kadar gerileyerek dip noktasını gördü. Üstelik XRP’nin dip fiyatını gördüğü dönemlerde piyasada net bir ralli yaşanıyordu. Bu da haliyle XRP sahiplerinin ciddi zararlar etmesine neden olmuştu. Bu nedenle davaya müdahil olmak isteyen XRP toplulukları, sonunda resmi bir kararla karşılaştı. Federal Yargış Analisa Torres, XRP sahiplerinin söz konusu davaya müdahil olma istediğini “faaliyeti gereksiz şekilde geciktireceği” gerekçesiyle reddetti.

Mahkemeden Çıkan Karar

Yargıcın almış olduğu bu karara rağmen, XRP sahiplerinin bir şekilde davaya müdahil olma şansları bulunuyor. Bu aşamadan sonra mahkeme kararına göre davalılar artık “amici curiae” (mahkemenin dostları) sıfatıyla dava sürecine devam edebilecek ve davaya ilişkin brifing sunma şansları olacak. Mahkemeden konuya ilişkin çıkan kararda “Buna göre Movant’lar (kendi lehine bir karar adına mahkemeye başvuran kişi) bu davada ‘amici curiae’ olabilecek. Bu nedenle Movant’ların, mahkeme tarafından önceden onaylanmış şekilde, dava ile ilgili yasal konularda brifing vererek mahkemeye yardımcı olmalarına izin verilecek.” ifadelerine yer verildi.

Avukat Deaton, İşletme ve Bireylerin Zararlı Olduğunu İfade Etti

Mahkemenin kararına göre XRP sahipleri davaya ilişkin kanıt ve tanık sunma haklarından yararlanamayacak. XRP topluluğunun SEC davasına müdahil olması için çaba gösteren Avukat John Deaton, söz konusu davada işletmelerin ve bireylerin çok zarar gördüğünü dile getirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem