Vitalik Buterin Kimdir?

Benzer Haberler

Vitalik Buterin veya Vitaly Dmitriyevich, ünlü bir Rus-Kanadalı programcı ve yazardır. Ethereum’un ve “Bitcoin” dergisinin kurucusu olarak bilinir.

Buterin 2011 yılında, henüz 17 yaşındayken, Bitcoin’e olan ilgisini gösterdi. O zamandan beri Vitalik, Bitcoin topluluğu içinde yer aldı ve “Bitcoin” dergisi için pek çok makale yazdı.

Daha sonra, blokzincir teknolojisinin gerçek potansiyelini fark etti. Bitcoin forumları için blog yazıları yazmaya başladı ve her blog yazısı için 5 Bitcoin kazandı. 2011 yılı sonunda “Bitcoin” dergisini kurdu.

Buterin, blokzincir teknolojisi ve merkezi olmayan uygulamalarının potansiyeli hakkında kapsamlı bir anlayış geliştirdi. 2013 Kasım ayında Ethereum ile ilgili raporunu yayımladı.

O ve ekibi Ethereum’u geliştirdikten sonra, Ocak 2014’te kamuya açıkladı. Özellikle ekibi Mihai Alisie, Joe Lubin, Anthony Di Iorio, Gavin Wood ve Charles Hoskinson’ı içeriyordu. Ayrıca Ethereum ağının yerel bir simgesi olarak Ether (ETH) kavramını türettiler.

Birkaç ay sonra Buterin ve ekibi Bitcoin karşılığı Ether satarak 31.000 BTC’nin üzerinde gelir elde ettikleri bir Ether kitle satışı düzenledi. Bu para ile İsviçre’de Ethereum Vakfı’nı kurdular. Bu kâr amacı gütmeyen kuruluş, Ethereum’un açık kaynaklı yazılımının geliştirilmesini sağlamaktadır.

Ayrıca, Buterin şu an Ethereum protokolünün gelecekteki sürümleri üzerinde çalışan bir Ethereum araştırma ekibine liderlik etmektedir.

Anlık BTC Fiyatını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem