Vitalik Buterin, ETH’deki En Büyük Pişmanlığını İtiraf Etti

Benzer Haberler

Lider altcoin Ethereum (ETH), lider kripto para birimi Bitcoin (BtC) öncülüğünde Temmuz sonlarında başlayan yukarı yönlü hareketliliklerde ilk tepkiyi veren altcoinlerden biri olmayı başardı. Temmuz sonlarında gelen toparlanmalarda, Bitcoin’den bile daha iyi performans sergileyerek altcoinlerin de toparlanma sürecini hızlandıran Ethereum, Mayıs ayı sonrasında ciddi hareketlilikler yaşadı.

Son dönemlerde göz dolduran Ethereum’un kurucu ortaklarından biri olan ve şu an Ethereum’un arkasındaki lider isim olan Vitalik Buterin, Twitter’da kullanıcılardan gelen soruları yanıtladı. Buterin, burada Ethereum ile ilgili en büyük pişmanlığını da açıkladı. Twitter’daki AMA’da kendilerine gelen soruları yanıtlayan ETH kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ethereum macerasındaki en büyük pişmanlığı ile ilgili 2 soruyu yanıtladı.

Vitalik Buterin’in En Büyük ETH Pişmanlığı

Ethereum, 2015 yılında piyasaya sürüldü ve Bitcoin’den sonra piyasa değeri ile en büyük kripto para birimi olmayı başardı. Bu süreçte proje, merkezi olmayan finans (DeFi) sektöründen NFT’lere (non-fungible-token) kadar değişiklik gösteren uygulamalarla, günlük 9 milyar dolar değerinde hareket eden küresel bir yerleşim platformu halini aldı. Elde ettiği büyümelerle piyasanın en büyükleri arasına giren ETH için Buterin’in yine de büyük bir pişmanlığı bulunuyor. Twitter AMA’sında konuşan Buterin, “8 kurucu ortağı” konusunda, onları çok hızlı, ayrım yapmadan seçmesinden dolayı pişman olduğunu dile getirdi.

Bir kullanıcının “Ethereum yolculuğunda teknik anlamda olmayan en büyük pişmanlığınız neydi?” sorusuna verdiği yanıtta “Tüm ‘8 kurucu ortağı’ meselesi (ve onları çok hızlı ve ayrım gözetmeden seçmek)” yanıtını verdi. Buterin’in değindiği “8 kurucu ortağı” meselesi, Ethereum’un kuruluşunda yer alan kurucu ortaklarını kast ediyor.

“8 Kurucu Ortağı” Kimlerden Oluşuyor?

Bu süreçte Buterin ile birlikte Ethereum’un kuruluşunda şu isimler yer almıştı:

  • Poker koçu Mihai Alisie
  • Kanadalı girişimci Anthony Di Iorio
  • Programcı Jeffrey Wilcke
  • Matematikçi Charles Hoskinson – Cardano’nun (ADA) kurucusu ve IOHK CEO’su
  • Colored Coins geliştiricisi Amir Chetrit
  • SyNerG Music CEO’su Joseph Lubin
  • Bilgisayar bilimcisi Gavin Wood

Kurucu Ortakları Arasında Ne Olmuştu?

Ethereum’un kuruluş sürecinde, bu projenin kar amacı güden mi yoksa gütmeyen bir kuruluş mu olduğu konusunda tartışmalar yaşanmıştı. Neredeyse bir şirket halini alan projede kağıtlar hiçbir zaman imzalanmadı ve bu da kurucu ortakları arasında bir bölünmeye yol açtı. Ardından bu tartışmalar sonunda, Hoskinson gruptan atıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem