Uzmanlar Dolar Kuru İçin 2 Önemli Tarihi İşaret Etti

Benzer Haberler

Yurtiçi ekonomi piyasalarında dolar, Ağustos ayına ciddi yükselişlerle başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz konusundaki söylemlerinden sonra 8,68 TL seviyesine kadar yükselen dolar, daha sonra düşüş trendine girmişti. Doların düşüş trendine girmesinde ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) erken faiz indirimi kararının gelmemesi etkili olmuştu. TCMB, son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında da politika faizini %19 seviyesinde tutma kararı almıştı. Ardından çift yönlü dalgalanmalar yaşayan dolar, yeni güne de 8,40 TL seviyesini altında giriş yaptı. Hareketliliklerine devam eden dolar/TL için uzmanlar, 3 Eylül ve 23 Eylül tarihlerine dikkat çekti. Uzmanlar, bu iki tarihin oldukça kritik olduğunu ifade ediyor.

Yurtiçi Piyasalarda Dolar

Dolar/TL paritesi, doların küresel piyasalarda hafta başında, Mayıs ayından sonraki en sert değer kaybından aldığı destekle 8,40 seviyesinin altına düştü ve aşağı yönlü eğilime girdi. Bu eğilimini koruyan dolar/TL’ye, uzmanlar turizmdeki canlanmanın, düşük cari açık beklentilerinin ve küresel piyasalarda zayıflayan doların etki ettiğini belirtiyor. Öte yandan yurtiçi piyasalarda ise para politikasına duyulan endişe, dolar/TL paritesindeki yukarı yönlü riskin ana etkeni olmaya devam ediyor.

Küresel Piyasalarda Dolar

Küresel piyasalarda dolar üzerinde etkisi olduğu düşünülen en önemli faktörün ABD Merkez Bankası’nın (Fed) tahvil alımlarına yönelik yaklaşımı olduğu ifade ediliyor. Zira Fed’in tahvil alımlarını azaltacağına yönelik endişeleri azaltması, yatırımcıları da rahatlattı. Küresel piyasalarda artan risk iştahı ile birlikte, dolardaki sert değer artışlarından sonra değer kayıpları da görülmeye başladı. Şimdi ise Fed kanadında gözler, Jackson Hole’da düzenlenecek olan yıllık ekonomi toplantısında Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı açıklamalara çevrildi.

Uzmanlar 3 Eylül ve 23 Eylül’ü İşaret Ediyor

Bir bankanın döviz işlemcisi, Cumhuriyet’in haberine göre doların hareketliliklerinin izlenmesinde 3 Eylül ve 23 Eylül tarihlerinin kritik tarihler olduğunu ifade etti. Yetkili isim açıklamasında “Teknik olarak dolar/TL’nin 8.3’ün altına, 8.2’ye doğru düşüşünü sürdürmesini bekliyoruz. Burada en önemli gelişme 3 Eylül’de açıklanacak enflasyon verileri ve 23 Eylül’deki TCMB faiz kararı olacak. Para politikasında sorgulanacak bir adım atılmazsa TL için yaz boyunca görüşümüz pozitif.” sözlerini dile getirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem