Uzmanlar Açıkladı: Altın Son 3 Ayın En Kötü Haftasına Girebilir!

Benzer Haberler

4 Haziranda altın fiyatlarında hareketlilik oluştu. Gram altın 524,81 liralık alış fiyatını tabloya alırken, öğlen saatlerinde % 0.28 oranında değer kazanımı içinde yer alıyor. Diğer yandan çeyrek altın ve ons altın cephesinde ise durumlar aynı derecede iyi değil.

Bugün öğlen saatlerinde çeyrek altın 844 liralık alış fiyatını tabloya alarak, %0.12 oranında değer kaybı yaptı. Çeyrek altında satışta ise 863 liradan işlem görüyor. Ons altın fiyatı alışta 1.868 lira iken satışta 1.868 lira seviyesinden işlem gördü. Bu kapsamda ons altın cephesinde ise %0.10 oranında değer kaybı mevcut. Ekonomistler ve piyasa analistleri altın’ın önümüzdeki hafta ve bu hafta sonunda zorlu bir dönemin içene girebileceğini açıkladılar. Çünkü dünya ekonomisine yönelik dengelerde bir değişim söz konusu oluyor.

Altın Neden Kayba İlerleyebilir?

Uzmanlar, istihdam ardından yükselen Fed varlık azatlımı beklentilerine bağlı olarak Mart ayından bu yana gerçekleşen en büyük haftalık kaybın, önümüzdeki hafta oluşabileceğini belirttiler. Altın yatırımcılarını uyaran uzmanlar, fiyat kontrolünün her an önemli olduğunu açıkladılar. Uzmanların açıklamalarına göre, altın, Fed’in parasal teşviklerinin artık tamamlanmaya yaklaştığını hissettiren beklentiler ardından haftalık en büyük kayba doğru ilerliyor.

Gram Altın Bir Nebze Daha Dirençli!

Uzmanlar diğer yandan küresel altın fiyatları üzerinden meydana gelen değişimlere rağmen gram altının daha güçlü bir pozisyonda yer aldığını belirttiler. Dolar/TL tarafındaki yükseliş ile birlikte gram altında değer kaybı olasılığının ons altına göre bir nebze sınırlı kalabileceğini ifade ediyorlar.

ADP Araştırma Verileri Açıklandı!

ADP Araştırma Enstitüsü’nün paylaştığı verilere göre, ABD’deki şirketler son bir sene içerisinde en yüksek işlem alımlarını, geride kalan Mayıs ayı içinde yaptılar. Beklentilerin üzerine çıkış yapan veriler ardından ise dolar güç kazanırken, ADB hazine tahvillerinde yükseliş oldu. Küresel altın fiyatları ise tam bu noktada %2’ye yakın değer kaybına başladı.

Philadelphia Fed Başkanı olarak bilinen Harker, geride kalan Çarşamba gününde varlık alım programlarının ilerleyen dönemde geriye çekilebileceğini ifade etmişti. New York Fed Başkanı ise tam tersi şekilde program geri çekilmesi için erken olduğunu belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem