Ünlü Ekonomist Açıkladı: Dolar 22’den İşlem Görüyor

Benzer Haberler

Yurtiçi piyasalarda son günlerde dolar/TL kurundaki artış dikkatleri çekiyor. Merkez Bankası, geçtiğimiz aylarda dolar kurunu 14,00 TL bandının altında tutmak için piyasaya müdahalelerde bulunmuş ve kısa bir süre kuru bu seviyenin altında tutmuştu. Son dönemlerde gelen artışlar ile dolar kuru yeniden 16,00 TL seviyesine yaklaştı. Dolar kurunun 15,90 TL seviyesini aşması ile birlikte uzmanlar dolar kuruna ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Ekonomist Şeref Oğuz, dolar kurunun 22 TL’den işlem gördüğünü söylerken, Ekonomist Evren Devrim Zelyurt ise dolar kurunun 24 TL’ye çıkabileceğini öne sürdü.

Ekonomist Şeref Oğuz’un Açıklamaları

TV100’de canlı yayında konuşan Ekonomist Şeref Oğuz, dolar kurunun gördüğü yeri unutmayacağını dile getirdi ve doların 22 TL’den işlem gördüğünü ifade etti. Oğuz açıklamasında “Bu ralli nerede biter, açıkçası bunu daha önce de söylemiştim. Dolar kuru gördüğü yeri unutmaz. Hatta şu anda piyasada pek çok özel sektörü 20-22 liradan dolar üzerinden hesap kitap yapmaya, işlem görmeye başladı. Sebebi nedir? Kuru tutmak için getirdiğiniz takoz atıyor. Onun yerine yeni takoz koyuyorsunuz. Nedir o? Pazartesi günü açıklanacak olan dövize endeksli Hazine bonosu. Ancak bu da yetmeyecek” dedi.

Şeref Oğuz açıklamasının devamında “Bunun da bir süre gideceğini bir müddet sonra eğer siz enflasyonu düşürme ya da para politikası uygulamazsanız ya da seçim ekonomisinin gümbür gümbür geldiği bir ortamda sürekli para basar piyasayı paraya boğarsanız, daha sonra ÜFE ve TÜFE’ye endeksli enstrümanları da deneyeceksiniz” dedi.

“Dolar Kuru 24’e Gider”

Bir diğer yandan yaklaşık 10 gündür yükselişte olan dolar kuruna ilişkin konuşan Ekonomist Evren Devrim Zelyurt ise Tele1’e yaptığı açıklamada “Doğru politikaları acil bir şekilde gündeme almazsak, şu tarihten itibaren 12 ay sonra sizin potansiyel olarak dolar/TL’niz 24’e gider” dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem