Ünlü Analist BTC Modelini Yorumladı: 2011’e Çok Benziyor

Benzer Haberler

Kripto para piyasaları, Kasım 2021 döneminden itibaren kademeli şekilde düşüşe geçti ve bu süreçte piyasalarda dönemsel olarak fiyat dalgalanmaları da yaşandı. Ancak genel itibariyle lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), rekor fiyat seviyesi olan 69 bin dolardan gerilemeye başlayarak düşüş eğilimini korudu. Bitcoin’deki düşüş bu süreçte altcoin piyasasına da yansıyınca piyasa genelinde de düşüşler etkisini gösterdi. Söz konusu düşüş eğilimi, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın patlak vermesiyle birlikte daha şiddetli şekilde kendisini gösterirken, hafta başında gelen yükselişler ile birlikte piyasada yukarı yönlü sert hareketler görülmeye başladı. Değişen fiyat grafikleri sonrası ünlü kripto analistinden dikkat çeken bir rapor geldi.

Analist, 2011’deki Tabloyu Hatırlattı

Kripto para piyasalarının en ünlü analistlerinden biri olan ve Stock to Flow (S2F – Stok akış) modelini Bitcoin’e uygulaması ile bilinen PlanB, Bitcoin fiyat grafiğinin 2011 tarzında bir ralli ile karşı karşıya olduğunu öne sürdü. Daha önce, ortaya koyduğu S2F modelindeki renklerin birçok kişi tarafından yanlış yorumlandığını dile getiren PlanB, tarihsel olarak bakıldığı zaman hem 2014 yılında hem de 2018 yılında Bitcoin’in ilk olarak fiyatında yarı yarıya düşüş olduğunu, daha sonra da yeşil grafiklerin satın alma bölgesine ulaştığını ifade etti. PlanB, bu grafikte dip sonrası belli bir yükseliş ve ardından fiyat baskısı oluştuğunu belirtti.

PlanB Artık Geri Çekilme Beklemiyor

Fiyat baskısı sonrası bir geri çekile oluştuğunu ifade eden PlanB, daha önce 2012, 2016 ve 2016 yıllarında da benzer fiyat döngüleri yaşamıştı. Fiyat bu dönemlerde önce yarı yarıya düşmüş, ardından yükselişe geçmiş ve ardından engellenemez bir geri çekilme ile karşılaşmıştı. Birçok uzman Bitcoin’in bu yıl da benzer bir tablo ile karşılaşabileceğini belirtirken, PlanB ise bunun tam aksine Bitcoin’in giderek yeşil bölgeye devam edeceğine ve artık geri çekilme yaşamayacağına inanıyor. Ancak analist bunun için bir tarih öngörüsü paylaşamıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem