Ukrayna’ya Kripto Para Bağışı Devam Ediyor

Benzer Haberler

İşgal girişimlerine karşı Rusya’ya uluslararası arenada yaptırımlar devam ederken, kripto para camiasındaki yatırımcılar Ukrayna’ya kripto para bağışı gerçekleştiriyor.

Rusya’ya karşı yoğun bir mücadele veren Ukrayna’nın resmi Twitter hesabı üzerinden, Cumartesi günü iki adet kripto para cüzdanı adresi paylaşıldı. Paylaşımda, adreslere ek olarak “Ukrayna halkının yanında olun. Şimdi kripto para bağışlarını kabul ediyor. Bitcoin, Ethereum ve USDT” ifadeleri kullanıldı.

Tweet ilk atıldığında insanlar şüpheci bir tavır takındı. Çünkü geçtiğimiz dönemlerde çok fazla ünlünün hesabı hacklendi ve Bitcoin cüzdanları paylaşıldı. Bu sayede dolandırıcılar ciddi miktarda para toplarken, halen Elon Musk başta olmak üzere birçok kişi adına sahte hesap açılıyor ve bağış talep ediliyor.

Kripto Sektörü Ukrayna’nın Yaralarını Sarıyor

Aradan geçen sürede paylaşımın halen silinmemiş olması, paylaşımın doğruluğunu kanıtlıyor. Zaten ciddi bir bağış yapıldı. Ancak insanların merak ettiği bunların Ukrayna tarafından nasıl kullanıldığı. Zira bu cüzdanların kime ait olduğunu ve kim tarafından kontrol edildiğini kesin olarak bilmek pek mümkün değil.

Cüzdan adreslerini incelendiğinde Ethereum cüzdanının yaklaşık 6800 işlem aldığını, Bitcoin cüzdanında ise 7000’den fazla işlem yapıldığını görülüyor. Bugüne kadar 153 Bitcoin bağışı yapılırken, Ethereum bağışı ise 2230 seviyesinde. Bu bağışların parasal değeri 12.56 milyon dolara denk geliyor.

Tabi bu sadece Ukrayna hükümeti tarafından paylaşılan cüzdanlara yapılan bağışların değeri. Çeşitli topluluklar üzerinden ülkeye bağışlar yapılmaya devam ediliyor.

Kiev merkezli bir şirket tarafından ortaya çıkarılan kripto para birimi Kuna’da bağışlar için aktif olarak kullanılıyor. Kuna sözcüsü konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın bağış toplaması için destek sağladıklarını ve gelen bağışların hükümetin ihtiyaçlarına yönlendirildiğini belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem