Ukrayna’nın En Büyük Bankası Privatbank, Kripto Borsalarına Para Transferlerini Askıya Aldı

Benzer Haberler

Ukrayna’nın en büyük bankası olan Privatbank, kripto borsalarına yapılan tüm para transferleri işlemlerini askıya aldı. Privatbank geçtiğimiz Cuma günü, müşterilerinin ulusal fiat para birimi olan Ukrayna Grivnası (UAH) kullanarak Bitcoin satın almalarını geçici olarak kısıtladığını duyurdu. Geçici yasak 15 Mart’tan bu yana uzatılmış durumda.

PrivatBank bu transfer kısıtlamalarını, Ukrayna Ulusal Bankası’nın emrine uygun olduğu için yapıyor. 24 Şubat’ta Ukrayna Merkez Bankası sıkıyönetim kapsamında tedbirler ve kısıtlamalar yayınladı. Tipik bir sıkıyönetim, normal sivil işlevlerin ve medeni hukukun geçici olarak askeri kontrole girdiği anlamına gelir.

24 Şubat’ta Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Ukrayna ülkesine hitap ederek Rus işgaline karşı 30 günlük bir sıkıyönetim ilan etti. 15 Mart’ta Başkan Zelensky, Ukrayna’daki sıkıyönetim süresini 30 gün daha uzattı.

Merkez Bankası’nın talimatına göre, Ukrayna bankalarının müşteri hesaplarından çekilebilecek günlük nakit parayı 100.000 UAH (yaklaşık 3.400 $) ile sınırlamaları bekleniyor. Ayrıca, bankaların Ukrayna’dan sınır ötesi para transferi yapması da yasaklandı. Kripto borsalarında ihtiyaç için para transferi yapılmasına ilişkin istisna bir karar yok. Ukrayna’daki bankalar, müşterilerinin ulusal itibari para biriminde kripto para birimi borsalarına para transfer etmelerini kısıtladı.

Sonuç olarak PrivatBank, sıkıyönetim kapsamında finansal istikrarı korumak, para çekme limitlerini artırmak ve kredi tatilleri sağlamak için çeşitli tedbir adımları attı. En büyük yerel bankalardan bazılarının, müşterilerinin ulusal para birimini kullanarak Bitcoin satın almalarını yasakladığı bildirildi. Büyük bankalar müşterilerin kripto para satın almalarını kısıtlarken, bazı büyük Ukraynalı kripto borsaları hala UAH ile Bitcoin alımlarını destekliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem