Ukrayna’da Finansal Devrim: Kripto Paralar Yasallaştırıldı!

Benzer Haberler

Lider kripto para olan Bitcoin bir ülkede daha yasal hale geldi. Geçtiğimiz günlerde El Salvador Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul ettiğini ilan etmişti. Hatta bununla da kalmayan hükümet Bitcoin’in geçerli olmadığı işletmelere cezai işlemler uygulanacağını açıklamıştı. El Salvador’un ardından şimdi de Ukrayna benzer bir adım attı.

Ukrayna Meclisi Bitcoin ve diğer kripto paralar hakkındaki yasa hakkındaki kararını açıkladı. Ukrayna’da kripto paraları yasal olarak tanıyan kanunu 276 evet oyuna karşı ve 6 hayır oyu ile kabul etti. Daha önce kripto para alım satımına yönelik ülkede bir kısıtlama bulunmuyordu.

Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin imzasıyla yürürlüğe girecek kanun ile kripto paralar yasal zemine kavuşuyor. Böylece ülkede faaliyet gösteren yatırımcılar ve kripto para borsaları, dolandırıcılara karşı yasal olarak korunacak.

Ukrayna finansal varlık olarak Bitcoin’i kabul etse de El Salvador’daki gibi resmi bir para birimi olarak kabul etmedi. Bu da Ukraynalılar’ın günlük hayatta ödemelerini hala yerel para ile yapacağı anlamına geliyor.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı sözcüsü konuya ilişkin yaptığı açıklamada 2022 yılında ülkenin kripto para piyasasını yabancı yatırımcı ve şirketlere açmak istediklerini söyledi. Sözcü, bunun gerçekleşebilmesi için önce kripto paraların vergilendirilmesine ilişkin yasaların çıkartılması gerektiğinin ifade etti.

Sonuç olarak kripto paraların yavaş yavaş tüm dünyaya tarafından kabul görmeye başlıyor. Yakın bir zamanda dünyanın pek çok ülkesinde kripto paralar resmi para birimi olarak yasallaşmış hale gelebilir.

Anlık BTC Fiyatını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem