TÜİK Enflasyon Verilerini Açıkladı, Gıdada Rekor Artış!

Benzer Haberler

Küresel ekonomi piyasalarında zayıflama eğiliminde olan dolar, yurtiçi piyasalarda da açıklanan GSYH büyüme verileri ile birlikte güç kazanan TL karşısında da değer kayıplarına yeni günde de devam etti. Dolar/TL’deki değer kayıplarına paralel olarak, Euro ve Sterlin paritelerinde de haftanın son işlem gününde değer kayıpları yaşandı.

Döviz piyasaları için yurtiçinde gözler TÜİK tarafından açıklanan Ağustos ayı enflasyon verilerine çevrildi. TÜİK verilerine göre TÜFE oranları Ağustos ayında, bir önceki aya göre %1,12 oranında, bir önceki yılın Aralık ayına göre %11,65 oranında ve bir önceki yılın Ağustos ayına göre %15,78 oranında arttı. TÜİK tarafından enflasyon verilerinin açıklanması ile birlikte dolar/TL ve buna paralel olarak Euro ve Sterlin kurlarında da artışlar gerçekleşti.

En Yüksek Artış Gıdada, En Düşük Artış Alkol ve Tütünde

Yurtiçi ÜFE değerleri Ağustos ayında aylık bazda %2,77 oranında ve yıllık bazda %45,52 oranında artış gösterdi. Yıllık TÜFE’ye göre 7 ana grupta daha düşük ve 5 ana grupta da yüksek değişiklik kaydedildi. Yılın en düşük artışı %1,79 ile alkollü içecekler ve tütün ürünlerinde gerçekleşti. En yüksek değişim ise bir önceki yılın aynı ayına göre %29,00 ile gıda ve alkolsüz içeceklerde gerçekleşti. En yüksek değişimler daha sonra sırasıyla; %22,91 ile ev eşyalarında ve %21,76 ile ulaştırmada kaydedildi. En düşük değişim ise alkollü içecekler ve tütün ürünlerinden sonra sırasıyla; %4,79 ile haberleşmede, %7,47 ile giyim ve ayakkabıda ve %10,75 ile eğitimde kaydedildi.

TÜFE ve ÜFE Arasındaki Makas Açıldı

TÜİK verilerine göre tüketici enflasyonu böylece Ağustos ayında politika faiz oranını da aşmış oldu. Ağustos ayında tüketici enflasyonu, beklentilerin üzerinde %19,25 olarak açıklandı. Böylece gerçekleşen enflasyona göre reel faiz de negatif bölgeye gerilemiş oldu. Öte yandan tüketici enflasyonu ile üretici enflasyonu arasındaki makas da daha fazla açılarak yeni rekor seviyesine ulaştı.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi, enflasyon verilerine ilişkin olarak “Enflasyon görünümünün bu yıl Merkez Bankası’nın faiz indirimi için imkan vermeyeceğini düşündüğümüzden Eylül ve takip eden toplantılarda faizlerde bir değişiklik beklemiyoruz.” ifadelerini dile getirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem