TÜİK Enflasyon Oranlarını Açıkladı, Altın ve Dolar Hareketlendi

Benzer Haberler

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyon oranlarını açıkladı. Enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte Şubat ayı kira artış oranı da belli oldu. Enflasyon rakamları sonrasında yurtiçi piyasalarda altın fiyatları ve dolar kuru da yükselişe geçti. Sabah saatlerinde gram altın 790 TL seviyesini görürken, dolar kuru da 13,60 TL seviyesine kadar yükseldi. Dolar ve altın piyasaları uzmanı İslam Memiş, dolar ve altın alacak yatırımcıları uyardı.

TÜİK Enflasyon Oranlarını Açıkladı

TÜİK Ocak ayına ilişkin enflasyon oranını açıkladı. Buna göre Aralık ayında %36,08 olarak açıklanan yıllık enflasyon %13,58 oranda artış göstererek %48,69’a yükseldi. Ocak ayı enflasyon oranı için yıllık bazda %50’nin aşılacağı öngörülüyordu ancak yıllık enflasyon, Nisan 2002’den bu yana, 20 yılın en yüksek seviyesi olan %48,69 olarak açıklandı. Bloomberg anketinde yıllık enflasyon beklentisi %48 olarak, Reuters anketi sonuçlarında yıllık enflasyon beklentileri %46,68 olmuştu. Ocak ayında TÜFE bir önceki aya göre %11,10 oranda ve 12 aylık ortalamaya göre %22,58 oranda arttı. Buna paralel olarak Şubat ayı kira artış oranı da %22,58 olarak belirlendi.

Dolar ve Altında Hareketlilik

Enflasyon oranlarının açıklanması ile birlikte diğer yandan altın fiyatlarında ve dolar kurunda da hareketlilikler başladı. 3 Şubat 2022 günü sabah saatlerinde hareketlenen gram altın 790 TL seviyesini, çeyrek altın da 1.294,00 TL seviyesini gördü. Dolar ve altın piyasaları uzmanı İslam Memiş, “alım fırsatı” için yatırımcıları uyardı ve öngörülerini paylaştı.

İslam Memiş Öngörüsünü Paylaştı

İslam Memiş söz konusu açıklamasında “Gram altın fiyatı 773 lira, 770-780 lira aralığında dengelenmeye çalışıyor. Gram altın TL fiyatında yükselişlerin kalıcı olduğunu tahmin etmiyorum. Gram altın TL fiyatında dolar kurunu takip etmeye devam ediyoruz. Şubat ayı ile alakalı hem döviz hem gram altın tarafında yüzde 25 alım için beklemeye devam eden kişiyim…” sözlerini dile getirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem