TL’nin Yıllık Değer Kaybı Yüzde 95’e Ulaştı

Benzer Haberler

Dolar kuru, haftanın ikinci işlem gününe, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) son piyasa müdahalesinden sonra tekrar yükseliş ile başlamıştı. Merkez Bankası’nın doğrudan müdahalesi sonrasında yeni güne 13,83 TL seviyesinde başlayan dolar kuru, daha sonra 14,40 TL seviyesine kadar yükselmişti. Ardından dolar kuru hafta ortasına girilirken, Çarşamba gününde de 14,50 TL seviyesinin üzerine çıktı. Merkez Bankası’nın dördüncü müdahalesi sonrasında dolar kuru 13,66 TL seviyesine kadar gerileme kaydetmişti. Ancak bu müdahalelerin etkisi kısa sürdü ve dolar kuru yüksek seyrini korumaya devam ediyor. Döviz kurlarında gelen değer artışları öte yandan yurtiçi piyasalarda altın fiyatlarını da etkilemeye devam ediyor. 800 TL seviyesinin altına gerileyen gram altın, dolar kurunun 14,50 TL seviyesine yükselmesi ile yeniden 800 TL seviyesinin üzerine yükseldi.

TL’de Değer Kaybı Hızlandı

Türk Lirası Kasım 2021 döneminde dolar karşısında yaklaşık %40 oranda değer kaybı yaşadı. Aralık ayında geçen süreçte de dolar/TL kuru yaklaşık %8 oranda değer artışı daha yaşadı. Bununla birlikte TL’nin, dolar karşısındaki değer kaybı yılbaşından bu yana %95 seviyesine ulaştı. Türk Lirası’nda bu büyüklükte bir değer kaybı (yıllık bazda) en son 2001 yılında görülmüştü. Dolar kurunda gelen sert değer artışları ile Merkez Bankası, piyasalara 4 kez doğrudan müdahalede bulundu.

Merkez Bankası Müdahaleleri

Merkez Bankası, piyasalara müdahalelerinde ilk olarak 1 Aralık tarihinde 650 milyon dolar, 3 Aralık tarihinde 400 milyon dolar, 10 Aralık tarihinde 500 milyon dolar ve 4. müdahalesinde de 2,5 milyar dolarlık rezerv satışı gerçekleştirdi. Merkez Bankası’nın müdahalelerinde toplam tutarda yaklaşık 4 milyar dolar seviyesine ulaşmış oldu.

Gram Altında Yükseliş

Döviz kurlarında gelen değer artışlarına paralel şekilde yükselen gram altın da geçtiğimiz haftaya 785 TL seviyesinde başladıktan sonra 773 TL seviyesine kadar gerileme kaydetmişti. Ancak küresel altın fiyatlarındaki seyir ve dolar/TL kurundaki artışlar ile birlikte yükseliş gösteren gram altın, yeni haftaya 796 TL seviyesinde başladıktan sonra 837 TL seviyesine kadar ulaştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem