TL’deki Düşüşler 6 Bankaya 4,5 Milyar Dolara Mâl Oldu

Benzer Haberler

2021 yılında küresel piyasalarda görülen enflasyon ve doların küresel çapta zayıflaması, yurtiçi piyasalara benzer şekilde yansımadı. Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri 2021 yılı genelinde dolar karşısındaki değer kayıplarını düşük oranlarda sınırlı tutarken, Türk Lirası’ndaki değer kaybı tahmin edilen bölgelerin de üzerine çıktı. Bloomberg Intelligence Kıdemli Analisti Tomasz Noetzel de TL ile ilgili analizlerini paylaştı. Noetzel, TL’nin 9 seviyesinden 13,70 seviyesine çıkmasının, Türkiye’nin en büyük 6 bankasının sermayelerini 60 milyar TL, yani 4,5 milyar dolar bandında azalttığını dile getirdi.

Kıdemli Analist Kur Korumalı TL Mevduat Modelini Değerlendirdi

Dolar kuru Eylül ayından itibaren yükselişlerini hızlandırmış ve 20 Aralık akşamında 18,40 TL ile tüm zamanların fiyat rekorunu kırmıştı. Dolar kuru daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kur korumalı TL mevduat modelini tanıtması ile birlikte geri çekilmeler yaşamış ve 10 TL bandına kadar gerilemişti. Kıdemli Analist Tomasz Noetzel, kur korumalı TL mevduat için, dolar mevduatlarının bu hesaplara dönüyor olmasının kritik bir gelişme olduğunu ancak Türkiye’nin düşük kredibilitesinin, bu durumun önündeki en büyük engel olduğunu ifade etti.

Sermaye Azalmalarından En Az Etkilenenler Garanti, Akbank ve Yapı Kredi Oldu

Noetzel analizinde, TL’nin 9’dan 13,70 seviyesine çıkışındaki süreçte Türkiye’nin en büyük 6 bankasının sermayelerinin 60 milyar TL, yani 4,5 milyar dolar civarında azaldığını ve Garanti, Akbank ve Yapı Kredi bankalarının bu durumdan en az etkilenen bankalar olduğunu söyledi. Noetzel açıklamalarında, sermaye yeterlilik oranlarının hesaplanmasında kullanılan ölçütlere karşı alınan önlemlerin, TL’deki değer kaybının etkilerini kısa vadede bir miktar azaltabileceğini ifade etti. Noetzel öte yandan organik sermaye yatırımlarının da belirli bir seviyeye kadar etkileri azaltabileceğini dile getirdi.

Güncel Döviz Kurları

8 Ocak 2022 TSİ 11.20 itibariyle güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD doları alış 13,8056 – satış 13,8073
  • Euro alış 15,6721 – satış 15,7787
  • İngiliz Sterlini alış 18,7463 – satış 18,8894

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem