TL’deki Değer Kayıpları Rekor Seviyeye Ulaştı

Benzer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), yüksek enflasyona rağmen beklenen seviyelerin üzerinde faiz indirimlerine gitmesiyle birlikte TL’deki değer kayıpları hızlandı. 21 Ekim Perşembe günü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrasında politika faizinin 200 baz indirilerek %18 seviyesinden %16 seviyesine çekilmesi ile birlikte karar öncesi 9,28 TL seviyesinde olan dolar kuru, hızla 9,48 TL seviyesine yükselerek rekor tazeledi. Gün kapanışını rekor bölgede yapan dolar kuru, gece saatlerinde gelen ani yükselişlerle bir kez daha rekor tazeleyerek yeni gün öncesi 9,54 TL seviyesine yükseldi. Yeni gün başlangıcında dolar kuru, bir kez daha sert yükselişler yaşayarak 9,63 TL seviyesinin üzerini de gördü. Dolar kurundaki yükselişlere paralel olarak Euro ve Sterlin kurlarında da artışlar yaşandı.

Dolar Yılsonunda 10 Seviyesini Aşacak Mı?

TCMB’nin 200 baz puanlık faiz indirimi sonrasında sert yükselişler yaşayan dolar kuruna paralel olarak yükselen Euro/TL kuru da 11 seviyesini aştı. Uzmanlar, 2021 yılsonuna kadar dolar kurunun 10,00 TL seviyesini de aşabileceğini öngörüyor. Merkez Bankası’nın “Beklenen ve gerçekleşen enflasyonun üzerinde faiz vereceğiz” açıklamalarının sonrasında, Eylül ayı başlarında dolar kuru 8,30 TL seviyesinin altındaydı. Öte yandan kur, Şubat ayında 6,89 TL seviyesine kadar da gerilemişti. Enflasyonun %20 seviyesine yükselmesine rağmen Merkez Bankası’nın faizi %16 seviyesine çekmesi, TL’de rekor düzeyde değer kayıplarını tetikledi.

TCMB Faiz İndirimlerine Devam Edecek Mi?

2021 yılında, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi TL oldu. 2021 başından bu yana Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değer kaybı %20 seviyesini de aştı. TCMB’nin bir sonraki PPK toplantısı 18 Kasım tarihinde gerçekleşecek. Merkez Bankası’nın Kasım ayında da faiz indirimlerine devam etmesi ve buna bağlı olarak da döviz kurları ve enflasyonda artışların sürmesi bekleniyor. Uzmanlar ve analistler, politika faizindeki indirimlerin ekonomik değil, siyasi nedenlerle yapıldığını ve bunun da TL’ye güveni azalttığını ifade ediyor.

Güncel Döviz Kurları

22 Ekim TSİ 10.30 itibariyle güncel döviz kurları şöyle:

  • Dolar alış 9,6355 – satış 9,6424
  • Euro alış 11,2195 – satış 11,2322
  • İngiliz Sterlini alış 13,3044 – satış 13,3169

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem