TL’deki Değer Kaybı Hızlandı, Dolar Kuru Durmuyor

Benzer Haberler

Dolar kuru, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bu hafta gerçekleştirilecek olan Ekim ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında da faiz indirimine gidileceği endişesi ile yeni rekorlara imza attı. TCMB’nin 23 Eylül tarihli PPK toplantısından 100 baz puanlık faiz indirimini açıklamasıyla birlikte dolar kuru 8,95 TL ile o dönem, tarihi zirvesini görmüştü. Daha sonra gelen açıklamalar, Merkez Bankası’nda yapılan görev değişiklikleri, küresel piyasalarda doların güç kazanması ve yurtiçi piyasalarda artan enflasyon ile dolar kurundaki tarihi zirve, Ekim ayında birçok kez yenilendi. TCMB’nin 21 Ekim tarihindeki PPK toplantısından yeni bir indirim kararı ile çıkacağı endişeleri ile birlikte dolar kuru 9,37 TL seviyesini görerek tarihi zirvesini yeniledi.

Bu Hafta Takip Edilecek Olan Gelişmeler

Uzmanlar, bu hafta yurtiçi piyasalarda Hazine’nin 8 ay vadeli Hazine bonosu, 7 yıl vadeli değişken faizli tahvilinin yeniden ihracı ve 2 yıl vadeli kira sertifikasının takip edileceğini ifade ediyor. Ancak yurtiçi piyasalarda haftanın en önemli gündem gelişmesi ise Merkez Bankası’nın PPK toplantısında vereceği karar olacak. 20-21 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek olan toplantıdan çıkan kararlar, 21 Ekim Perşembe günü 14.00’da açıklanacak.

Reuters Anketi Ne Diyor?

Reuters’un 18 Ekim tarihinde tamamladığı ankete göre TCMB’nin gevşeme döngüsüne, TL’deki değer kayıplarına rağmen bu hafta da devam etmesi bekleniyor. Öte yandan söz konusu ankete göre faiz indirim beklentilerinin %50’lik kısmı 50 baz puan, diğer %50’lik kısmı da 100 baz puan seviyesinde ortaya çıkıyor. Ankete katılan 21 kurumdan 1’i, politika faizinin sabit tutulacağını düşünüyor ve bu kurumların 10’u, faizin %17,5 seviyesine ve diğer 10’u da %17 seviyesine çekileceğini öngörüyor.

Dolar Karşısında En Fazla Değer Kaybı Açık Ara TL’de

Dolar kuru Eylül ayına 8,30 TL civarında başladı ve 19 Ekim Salı sabahında kur, 9,37 TL seviyesini görerek yeni rekoruna imza attı. Eylül ayı başından bu yana TL, dolar karşısında %11 oranında değer kaybetti ve gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında TL, diğerleri ile makası iyice açarak açık ara en negatif ayrışmayı yaşayan para birimi oldu. TL’den sonra dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi de %6’lık değer kaybıyla Brezilya reali oldu. Aynı dönemde ruble ise dolar karşısında yaklaşık %3 oranında değer kazandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem