TL’de Değer Kayıpları Hızlanıyor! Dolar Kuru Yeni Zirvesinde

Benzer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), 23 Eylül tarihinde gerçekleştirilen Eylül ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından, faizde indirim kararı açıklaması beklenen bir karardı. Beklendiği gibi Merkez Bankası, bu toplantıdan sonra 100 baz puanlık politika faiz indirimine gitti. Bu karar sonrası politika faizi de %18 seviyesine çekildi. Ancak beklenen bir karar olmasına rağmen faiz indirim kararı yurtiçi ekonomi piyasalarında sürpriz gibi karşılandı ve dolar kurunun bu karara tepkisi de sert oldu. İndirim kararı sonrası dolar kuru tarihi zirvelerini gördü. Dolar, haftanın açılışında, geçtiğimiz hafta tazelediği tarihi zirvesini bir kez daha yineledi.

Dolar Kurunda Yeni Zirve Görüldü

Dolar/TL kuru, Merkez Bankası’nın faiz indirim kararından hemen sonra sert yükselişler elde ederek 8,75 seviyesinden 8,83 seviyesine doğru yükseldi. Ardından yükselişini koruyan dolar kuru, 8,8920 ile tarihi zirvesini gördü. Hafta açılışında rekor tazeleyen dolar kuru, yeni günde 8,8933 ile tüm zamanların rekorunu da revize etti. Dolar kurundaki artışa paralel olarak yurtiçi piyasalarda altın fiyatları da yükselişe geçti. Gelen bu değer artışları sonrası gram altın fiyatı da bir kez daha 500 TL fiyatını aştı.

TL, Gelişen Ülkelerin Para Birimleri Arasında En Fazla Değer Kaybeden Para Birimi Oldu

Bir diğer yandan dolar/TL kuru adına 3 aylık bir rekor da aylık zımni oynaklık göstergesinde geldi. Dolar/TL kuru 1 aylık zımni oynaklık göstergesi, salgın döneminde Temmuz ayında en düşük seviyelerini gördükten sonra 50 baz puanla en yüksek seviyesine çıkmıştı. Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararı sonrası zımni oynaklık seviyesi de 3 aylık zirvesini gördü. Merkez Bankası’nın kararından bu yana Türk Lirası, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında en fazla değer kaybı yaşayan para birimi oldu. TL’yi bu alanda ikinci sırada %3,40 oranında düşüşle Macar forinti izledi.

Bu Hafta Takip Edilecek Gelişmeler

Küresel piyasalarda bu hafta merkez bankaları başkanlarının yapacağı açıklamalar takip edilecek. Çin’deki ekonomik regülasyonlarda ortaya çıkmaya başlayan belirsizlikler, artan tedarik sıkıntıları yeni haftanın da karışık sinyallerle başlamasına yol açtı. Bu hafta başta ABD ve Avrupa olmak üzere, merkez bankaları başkanlarının açıklamaları yön belirleyici unsurlar olarak takip edilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem