TL Erimeye Devam Ediyor, Bankaların Beklentileri Değişti

Benzer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ekim ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrasında, faiz kararını beklentilerin de üzerinde indirdi ve politika faizi %16’ye düşürüldü. TCMB’nin kararı öncesinde beklentiler 50 ya da 100 baz puanlık indirime odaklanmış durumdaydı ancak Merkez Bankası, faizi 200 baz indirme kararı aldı. Bu karar ile yükselişe geçen dolar/TL kuru, 9,66 seviyesinin üzerini görerek tarihi rekor kırdı, öte yandan Euro/TL kuru da 11,25 seviyesine kadar yükseldi. Döviz kurlarındaki yükseliş, başta gıda ve perakende harcamalarda yeni zamların gelebileceğini işaret ederken, yabancı bankaların yılsonu dolar kuru tahminlerinde de sert yükselişler görüldü. Dolar kuru, hafta sonuna ise 9,62 seviyesinde giriş yaptı.

TL’deki Değer Kayıplarını Neler Hızlandırdı?

Merkez Bankası’nın 50 baz puanlık indirim beklentileri ortamında faizi 200 baz indirerek %16’ya çekmesi ile birlikte dolar kuru ilk anda 9,28 TL seviyesinden 9,48 TL seviyesine kadar yükseldi. Piyasa kapanışı sonrası 9,50 TL seviyesi üzerine yükselen dolar kuru, yükselişlerini korudu ve 9,66 TL seviyesinin üzerini test ederek tarihi zirvesini gördü. Türk Lirası ise dolar karşısındaki değer kayıplarını hızlandırdı. TL’deki değer kayıplarını, OECD’ye bağlı Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF), terörizmin finansmanı ve kara para aklanmasındaki engelleme eksiklikleri gerekçeleri ile Türkiye’yi gri listeye alması hızlandırdı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Yapılan Açıklama

Türkiye’nin FATF tarafından gri listeye alınması ile ilgili olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan gelen açıklamada “Yapılan uyumluluk çalışmalarına rağmen ülkemizin gri listeye alınması hak edilmeyen bir sonuçtur. Bundan sonraki süreçte, FATF ve ilgili tüm kurumlarla işbirliği içerisinde gerekli adımlar atılmaya devam edilecek ve ülkemizin hak etmediği bu listeden en kısa sürede çıkması sağlanacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Yabancı Bankaların Yılsonu Dolar Kuru Beklentileri Sert Yükseldi

Türk Lirası’ndaki değer kayıplarının hızlanması ile birlikte yabancı bankaların da yılsonu dolar kuru beklentileri sert yükseldi. İngiliz bankası HSBC, yılsonu dolar kuru tahminini 8,65 TL’den, 9,80 TL’ye ve 2022 yılsonunu tahminini de 8,80 TL’den 10,70 TL seviyesine yükseltti. Öte andan Fransız bankası Societe Generale, kur beklentisini 9,80 TL’den 10,30 TL’ye yükseltti. İngiliz bankası Barclays 2021 yılsonu dolar kuru beklentisini 9,70 TL olarak açıkladı. İtalyan bankası Unicredit, 2021 yılsonu dolar kuru beklentisini 9,30 TL’den, 10,5 TL seviyesine yükseltti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem