Temettü Emekliliği Nedir, Dağıtımı Nasıl Yapılır?

Benzer Haberler

Temettü emekliliği; şirket hisselerine yapılan yatırımlardan pay hakkı elde etmektir. Temettü emekliliği dağıtımı nakit para veya hisse senedi üzerinden yapılır.

Temettü Emekliliği Nedir?

Temettü; şirketin dönem içinde elde ettiği kârı, şirket ortakları arasında paylaştırma işlemidir. Şirket borsada işlem görüyor ise kar payı nakit veya hisse senedi olarak pay edilir. Temettü, Türkçe manada kar payı anlamına gelir. Düzenli olarak şirket hisselerini takip edip, para yatıran kişiler, elde ettikleri birikimleri ilerleyen yıllarda ödeme şeklinde alabilir. Bu duruma da temettü emekliliği adı verilir. Emeklilik döneminde aylık maaş alındığı gibi temettü yatırımı yapan bir kişi de aylık ödeme alarak ek bir kazanç elde etmiş olur. Bu sistemde hangi hisse senedine yatırım yapılacağına dikkat edilmelidir. Hisse senetleri sizi zarara da uğratabilir.

Temettü Hisselerinin Özellikleri Nelerdir?

Temettü hisselerine düzenli yatırım yaparak aylık kazanç elde etmek isteyen kişiler konu ile ilgili detaylı araştırma yapmalıdır. Araştırmalar sonucunda kazancı yüksek olan hisse senetlerine yatırım yapmak tercih edilir. Bu temettü hisselerinin özellikleri şu şekildedir:

  • Hisse senetlerine yıllık olarak düzenli bir şekilde yatırım yapmak gerekir. Temettü emekliliği için planladığınız ödemeleriniz toplu değil aylık olarak yapılır.
  • Hisse senedi yatırımlarınızı geleceğinizi garanti altına almak için yapacağınız düşünülürse, seçilen hisse senetlerinin de gelecek vaat eden şirketler üzerinden seçilmesi gerekir.
  • İhracat yapan şirketlerin seçilmesi yararlı olur.
  • Şirketin dönemlik kar oranının yüksek olmasına dikkat edilir.
  • Yatırım yapmadan önce şirketin vergi oranları kontrol edilmelidir.

Temettü Emeklilik Dağıtımı Nasıl Yapılır?

Temettü emeklilik dağıtım şekli, nakit para veya hisse senedi olarak iki türlü yapılır. Bu iki seçeneğin belirli bir periyodu yoktur. Hem nakit hem hisse olarak ödeme alınacağı gibi sadece nakit veya sadece hisse alınarak da ödemeleriniz gerçekleşir. Alınan nakit paralar emeklilik döneminiz için yatırım niteliği taşır. Yatırım yapılan şirketlerin yönetim kurulu tarafından belirlenen ödeme tarihleri vardır. Bu ödeme tarihinden bir gün önce yatırım yapar ve şirket kar elde etmiş olursa payınıza düşen miktarı almaya hak kazanırsınız. Temettü emekliliği ile geleceğinizi garanti altına alarak ek bir gelir sağlama imkânı yakalayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem