TCMB’nin Yıl Sonu Dolar Kuru Beklentisi, Kasım’da Aşıldı

Benzer Haberler

Yurtiçi piyasalarda dolar/TL kuru, haftanın son işlem gününde sert yükselerek 10,00 seviyesini aştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yıl sonu dolar/TL beklentisindeki sert yükseliş, piyasalarda dolar kurunun yükselişini de tetikledi. Merkez Bankası yıl sonu dolar kuru beklentisini 9,22 TL seviyesinden 9,98 TL seviyesine yükseltirken, 12 ay sonrası dolar kuru beklentisini de 10,01 TL seviyesinden 10,93 TL seviyesine yükseltti. TCMB’nin Kasım ayı piyasa katılımcıları anketinden çıkan veriler, Ekim ayı beklentilerine göre sert artışlar gösterdi. Merkez Bankası’nın dolar/TL beklentilerinde yıl sonu için öngördüğü 9,98 TL seviyesinin Cuma günü görülmesiyle birlikte piyasalardaki kur endişeleri de arttı ve gözler, 18 Kasım tarihine çevrildi.

TCMB TÜFE Beklentileri

Merkez Bankası’nın cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi, Ekim ayı anketinde %17,63 olarak açıklanmıştı. Bu seviye Kasım ayı anketlerinde %19,31 seviyesine yükseldi. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi ise bir önceki anket döneminde %13,91 seviyesindeydi ve bu anket döneminde %15,61 seviyesine yükseldi. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise bir önceki anket döneminde %11,27 olarak açıklanmıştı, Kasım ayı anketlerinde ise bu seviye de %11,76’ya yükseldi.

Repo Pazarı Beklentileri

BİST Repo ve Ters Repo Pazarı’nda gerçekleşen cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi Ekim ayında %17,82 olarak açıklanmıştı, Kasım ayı anket döneminde bu seviye %15,53’e yükseldi. Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi Ekim ayında %17,63 seviyesinde açıklanmıştı ve Kasım ayında bu seviye %15,25 olarak gerçekleşti.

Merkez Bankası’nın açıklamaları ve Kasım ayı beklenti anketi sonuçları sonrasında dolar kuru 10,00 seviyesine ulaşarak tarihi zirvesini gördü. ABD’deki faiz artışları, Türkiye gibi dış borcu fazla ve gelişmekte olan ekonomilerden fonların çekilmesi sonucu gerçekleşiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem