TCMB’nin Piyasalara 5. Müdahalesinin Boyutu Açıklandı

Benzer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 23 Eylül tarihli Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faiz oranını 100 baz puan indirdi. O dönemde %18 seviyesine indirilen politika faizi, arka arkaya alınan indirim kararları ile birlikte Aralık ayında %14 seviyesine çekildi. Merkez Bankası’nın faiz indirimleri devam ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu süreçte “düşük faiz” açıklamalarında bulundu ve böylece dolar kuru tarihi zirvelerine hareket etti. Gelen yükselişler sonrası 18,40 TL seviyesine kadar yükselen dolar kuru karşısında Merkez Bankası ise 5 kez piyasalara doğrudan müdahale gerçekleştirdi. Merkez Bankası, ilk 4 müdahalesindeki miktarı açıkladıktan sonra bu kez de 5. müdahalenin boyutunu açıkladı.

Merkez Bankası 5. Müdahalenin Büyüklüğünü Açıkladı

Dolar kurunun 14 TL seviyesine yaklaştığı dönemde Merkez Bankası piyasalara doğrudan müdahalelere başlamıştı. Aralık ayı başlarında gelen müdahaleler, söz konusu dönemde yükseliş eğiliminde olan dolar kuruna beklenen etkiyi gösterememişti. Ancak 20 Aralık akşamında kur korumalı TL mevduat modelinin açıklanması ile birlikte dolar kuru da hızla gevşedi ve 10 TL bandına kadar geriledi. Merkez Bankası, piyasalara 5. müdahalesinin boyutunu açıkladı. 17 Aralık tarihinde gerçekleşen doğrudan döviz satışı müdahalesinin büyüklüğünün 2,12 milyar dolar olduğu bildirildi.

TCMB Piyasalara Ocak 2014’ten Sonra İlk Kez Müdahale Etti

Aralık ayında gelen doğrudan müdahalelerin büyüklüğü böylece 7,28 milyar dolar seviyesine yükselmiş oldu. Merkez Bankası 1 Aralık tarihindeki ilk döviz müdahalesinde 844 milyon dolar, 2. müdahalesinde 504 milyon dolar, 3. müdahalesinde 687 milyon dolar ve 4. müdahalesinde 3,12 milyar dolarlık döviz satışı gerçekleştirmişti. Söz konusu müdahaleler Merkez Bankası tarafından en son Ocak 2014 döneminde gerçekleştirilmişti. Merkez Bankası’nın müdahaleleri ve kur korumalı TL mevduat modelinin açıklanmasından sonra 10 TL bandına kadar gerileyen dolar kuru, yazım sırasında 13,83 TL seviyesinde işlem görüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem