TCMB Beklentilerin Üzerinde Faiz İndirimine Gitti

Benzer Haberler

Yurtiçi piyasalarında gözlerin dikkatle çevrildiği Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ekim ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı tamamlandı. Toplantıdan, bir kez daha faiz indirim kararı çıktı. Piyasalarda Merkez Bankası’nın faiz indirimine gideceği beklentisi vardı ancak Merkez Bankası, beklentilerin üzerinde faiz indirimine gitti ve bu kararla birlikte dolar/TL kuru, hızlı bir yükseliş yaşayarak yeni rekor seviyesine ulaştı. Merkez Bankası kararı ile politika faizinde 200 baz puanlık indirim yapıldı ve %16 seviyesine çekildi. Faiz indirim kararı öncesinde 9,28 TL seviyesinde işlem gören dolar kuru, kararın açıklanması ile birlikte 9,48 TL seviyesine kadar yükseldi. Ardından gelen hafif geri çekilme ile kur, 9,44 TL seviyesine düştü.

TCMB’nin Faiz İndirim Kararı Açıklaması

Merkez Bankası tarafından alınan faiz indirim kararına ilişkin açıklamada “… Kurul, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirmiştir. Bu çerçevede politika faizi 200 baz puan indirilerek yüzde 16 olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte, arz yönlü arızi unsurlardan kaynaklı olarak politika faizinde yapılan aşağı yönlü düzeltme için yıl sonuna kadar sınırlı bir alan kaldığı Kurul tarafından değerlendirilmiştir.” ifadelerine yer verdi.

Faiz İndirimi Kararı Sonrası Döviz Kurları ve Gram Altın

Merkez Bankası’nın faiz kararından önce dolar kuru 9,28 TL seviyesinde işlem görüyordu. Kararın açıklanmasıyla birlikte dolar kuru 9,48 TL seviyesine yükselirken, dolar kuruna paralel şekilde, karar öncesi 10,80 TL seviyesinde işlem gören Euro kuru da 11,04 TL seviyesine yükseldi. Döviz kurlarındaki artışlara paralel olarak değer artışı yaşayan gram altın da karar öncesi işlem gördüğü 532 TL seviyesinden, 545 TL seviyesine yükseldi.

Tüketici Fiyatları ve Enflasyon Beklentileri

Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi’nde yılsonu tüketici fiyatları beklentisi %17,63, 12 ay sonrası tüketici fiyatları beklentisi ise %13,91 seviyesinde gerçekleşti. Merkez Bankası’nın 2021 yılsonu için enflasyon beklentisi %14,1, 2022 yılsonu için ise %7,8 seviyesinde gerçekleşti. TÜİK, Eylül ayı manşet enflasyonu %19,58 ve çekirdek enflasyonu da %16,98 olarak açıkladı. Merkez Bankası’nın bir sonraki Para Politikası Kurulu toplantısı, 18 Kasım tarihinde gerçekleştirilecek.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem