Tansiyon Azaldı, Dolar Kuru Gevşedi

Benzer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ekim ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, faiz indirim beklentilerinin üzerine çıkarak 200 baz puanlık indirime gitti. Bununla birlikte Merkez Bankası politika faizini %16 seviyesine çekti. Merkez Bankası’nın faizde indirim kararı sonrası dolar kuru 9,66 TL seviyesine yükselerek tarihi rekorunu kırdı. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Osman Kavala’nın tutukluğuna dair 10 ülkenin büyükelçilerini “istenmeyen adam” ilan etme talimatını verdiğini açıklaması ile birlikte dolar kuru 9,85 TL seviyesine kadar yükselerek bu rekoru tazeledi. TL’deki değer kayıpları devam ederken 10 büyükelçinin “Viyana Sözleşmesi’nin 41. Maddesi’ne riayet ediyoruz” açıklaması sonrasında dolar ve Euro düşüşe geçti.

10 Büyükelçilikten Gelen Açıklama ile Dolar Kuru Geriledi

Merkez Bankası’nın faiz kararı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “10 büyükelçi” açıklamaları sonrasında dolar kuru 9,85 TL ve Euro kuru da 11,47 TL seviyesine ulaştı. Öte yandan döviz kurlarındaki yükselişle birlikte gram altın da 567 TL ile tarihi zirvesini gördü. Daha sonra Osman Kavala’nın serbest bırakılması için çağrı yapan ABD ve bazı ülkelerin Türkiye büyükelçilikleri “Ülkelerin içişlerine karışmamaya dair maddeye riayet ediyoruz” açıklamasını yaptı. Bu açıklama ile birlikte gerilim azaldı ve dolar kuru 9,52 TL seviyesine kadar geriledi.

Azalan Gerilim TL’ye Pozitif Yansıdı

Dolar kurunda hareketlilik devam ederken bankacılar, Batı ile ilişkilerde gerilimin azalmasının TL’ye pozitif yansıdığını ifade etti. Öte yandan piyasalarda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla resmi tatilden ötürü kısa süreli kapanış öncesinde Merkez Bankası’nın enflasyon raporları takip edilecek. TCMB’nin enflasyon raporlarını 28 Ekim’de açıklaması bekleniyor.

Güncel Döviz Kurları

27 Ekim Çarşamba TSİ 12.45 itibariyle güncel döviz kurları şöyle:

  • Dolar alış 9,5241 – satış 9,5276
  • Euro alış 11,0601 – satış 11,0680
  • İngiliz Sterlini alış 13,0997 – satış 13,1103

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem