Tahvil Getirilerindeki Artış Hisse Senetlerini Etkileyecek Mi?

Benzer Haberler

ABD 10 yıllık tahvil getirileri bu hafta ciddi anlamda yükseliş gösterdi. Hafta başından bu yana yukarı yönlü ivme gösteren tahvil faizlerindeki hareketlilik, altın fiyatlarında da baskılanmaya neden oldu. ABD tahvil faizleri neredeyse son bir yılın en yüksek seviyesine çıkarken, altın fiyatları ise 2021 yılının en kötü haftasını geride bıraktı. Birçok hisse senedi yatırımcısı ise altın fiyatlarında yaşanan baskılanmanın hisse senedi piyasalarında da etkili olup olmayacağını araştırmaya başladı. Tahvil faizlerindeki yükselişin devam etmesi ile hisse senetlerinde baskılanmanın artıp artmayacağı merak konusu oldu. ABD tahvil faizlerindeki yükseliş üzerinde aşılama programında yaşanan olumlu gelişmelerin ve ekonomik mali teşvik paketinin etkili olunduğu biliniyor. Bu gelişmelerle bu hafta yüzde 1.36 seviyesine ulaşan tahvil faizlerinin yükselmesinin tüm yatırım varlıkları üzerinde aşağı yönlü ivmeye neden olması bekleniyor.

Eric Freddman: Tahvil Faizlerindeki Artış Henüz Hisse Senetlerini Etkileyecek Kadar Yüksek Değil

ABD tahvil faizlerindeki artışın hisse senetleri üzerindeki etkilerine dair değerlendirme yapan isimlerden biri US Bank Wealth Management Yatırım Müdürü Eric Freddman oldu. Eric Freddman konu ile ilgili değerlendirmelerinde tahvil faizlerinin artışının diğer tüm finansal varlıkları etkilediğini, ekonomide teorilerin bu şekilde olduğunu belirtti. Bununla beraber Freddman tahvil faizlerindeki yükselişin henüz hisse senetlerinde düşüş yaratmayacak seviyede olduğunu da belirtti.

Bu Hafta S&P 500 Kazançları Zirveye Yaklaştı

Analistler tahvil faizlerindeki yükselişin hisse senetleri üzerinde düşüş yaratabileceğine dair açıklamalarda bulunsa da S&P 500 vadelileri bu hafta neredeyse en yüksek kazanç seviyesine ulaştı. Tahvil faizlerindeki yükselişe rağmen S&P 500 vadelilerinde yaşanan yükseliş zirveye yaklaştı. Bununla beraber hisse dağıtım oranları ise son 10 yılın en yüksek seviyesinde.

Analistler Küresel Hisse Senetlerinde %10 Geri Çekilme Yaşanacağını Düşünüyor

Citigroup stratejistleri hisse senetlerinin tahvil faizlerindeki artıştan etkileneceğini ve %10 oranındaki bir geri çekilmenin son derece normal olduğunu belirtiyor. Nomura analistleri ise ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 1.5 seviyesinin üzerine çıkması ile hisse senetlerinde %8 oranında geri çekilme olacağını belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem