SEC-Ripple Davasında “Erişimi Engelleme” İddiaları!

Benzer Haberler

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında devam etmekte olan davada yeni iddialar ortaya atıldı. Elde edilen son bilgilere göre Ripple, SEC’yi geçmişe dönük bazı belgelere erişimi engellemeye çalışmakla suçladı. Gelen açıklamalara göre SEC, Ripple’ın SEC’nin kripto para varlıklarını düzenleme konusundaki müzakerelerine değinen tahmini el yazısı notlarına erişimi engellemeye çalışıyor.

İddialara Göre SEC, Ripple’ı Engellemeye Çalışıyor

SEC ile Ripple arasındaki dava süreci 22 Aralık 2020’de başladı. SEC, Ripple’ı XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia ederek, XRP satışlarından dolayı suçladı. Ripple ise XRP’nin menkul kıymet olmadığını ve SEC’nin, bilinçli olarak Ripple’a “saldırdığını” öne sürdü. Taraflar, mahkemeye sundukları bu iddialar üzerine argümanlarını sunmaya ve davadan galip çıkmak için çalışmalara devam ediyor. Bu süreçte her iki taraftan da karşılıklı olarak bilgi, belge ve argümanlar mahkemeye sunulmuştu. Şimdi ise ortaya atılan iddialara göre SEC, geçmişe dönük bazı bilgi ve belgeleri engellemeye çalışıyor.

Görüşmelerin Odağının “Ripple” Olduğu İddia Ediliyor

Açıklamalara göre SEC, Ripple’ı bir konuda engelleme girişimlerinde bulunuyor. İddialara göre Ripple’ın, SEC’nin kripto varlıkları düzenleme konusundaki müzakerelerine değinen el yazısı notlarına erişme girişimleri, SEC tarafından engellenmek isteniyor. Bu belgelerin; 2017, 2018 ve 2019 yılında Ripple ile çeşitli kurumların bir araya gelerek Ripple ile ilgili görüşmeleri içerdiği iddia ediliyor. SEC’nin de bu belgelerin ortaya çıkmasını istemediği öne sürülüyor.

SEC’nin, Ortaya Çıkmasını İstemediği İddia Edilen Görüşmeler

Söz konusu görüşmelere ilişkin olarak, örneğin 2018 yılında dünyanın en büyük vadeli işlem borsası CME’den bir temsilci ile FinHub Başkanı Valerie Szczepanik, XRP hakkında konuşmak üzere bir araya gelmişti. Öte yandan Valerie Szczepanik ve Consensys yetkililerinden Joe Lubin de Aralık 2017’de bir araya gelmiş ve bir toplantı gerçekleştirmişti. Ancak iddialara göre toplantıların kesin amacına yönelik bilgi ve belgeler düzeltildi. Bir diğer yandan SEC Komiseri Heser Peirce ve Ripple’ın en önemli ortaklarından biri olan Japonya merkezli finansal holding SBI Group da Ağustos 2019 tarihinde, XRP’nin düzenleyici durumunu tartışmıştı.

Dava sürecinde iddialar ve argümanlar gündeme gelmeye devam ediyor. Davanın yargıcı Sarah Netburn’ün, bu gelişmeler üzerine ne gibi bir karar vereceği ise merakla bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem