SEC Başkanı’ndan Kripto Düzenleme Açıklamaları

Benzer Haberler

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, göreve geldiği günden bu yana kripto para piyasalarında düzenlemelerin gerekli olduğunu belirten açıklamalarda bulundu. Görev sürecinin son dönemlerinde bu tür söylemlerini sıklaştıran Gary Gensler, göreve gelmeden önce kripto para topluluklarında aslında umutlu bir bekleyiş yaratmıştı. Bunun nedeni, SEC eski başkanı Jay Clayton’un görevden ayrılmadan önce Ripple’a yönelik dava açması ve kripto para piyasalarına karşı mesafeli duruşuydu. Gensler’in kripto paralara daha ılımlı yaklaşacağı beklentileri daha sonradan karşılanmayınca, kripto para topluluklarında da bu konuda bir hayal kırıklığı oluştu.

Gensler, Financial Times’a Konuştu

Gary Gensler, kripto para piyasalarının tıpkı geleneksel finans piyasaları gibi denetlenmesi gerektiğini ve kripto para yatırımcılarının da tıpkı diğer yatırımcılar gibi korunması gerektiğini birçok kez dile getirmiş, bu alanda düzenlemelerin gerekli olduğu konusunda da birkaç kez Kongre’yle  ve politika yapıcılarıyla irtibat kurmuştu. Çarşamba günü Financial Times’a açıklamalarda bulunan SEC Başkanı, benzer söylemlerini yineledi. Gary Gensler, verdiği röportajda kripto para endüstrisinin 5 ile 10 yıl içindeki gelişiminin “kamu politikası çerçevesinde” olacağını ifade etti. Gensler konuya ilişkin olarak “Tarihin de gösterdiği gibi uzun süre dışarıda (düzenleme olmadan) kalamaz, finans en nihayetinde güvenle ilgilidir” sözlerini dile getirdi.

Gensler: “İzin İstemek Yerine Af Dileniyor”

SEC-Ripple arasında devam eden davadan da bilineceği gibi SEC XRP gibi bazı kripto paraların birer menkul kıymet varlığı olduğunu düşünüyor. Gary Gensler de bazı kripto varlıkların menkul kıymet olarak kabul göreceğinden dolayı kripto para alım-satım platformlarının SEC’ye kaydolması gerektiğini ifade ediyor. Gensler konuya ilişkin olarak “Günümüzde faaliyette olan ve daha iyi etkileşim sağlayacak birçok platform var. İzin istemek yerine af dileniyor” sözlerini dile getirdi.

Gensler, Düzenleyici Çalışmalara Ağırlık Verdiğini Belirtmişti

Kripto para sektörüne yönelik düzenleme arzusunun olduğunu daha önce birçok kez dile getirmiş olan Gary Gensler, bu alana artık daha fazla ağırlık verdiğini ve sektörde yer alan birçok kişi ve kuruluşun bu dünyaya olan ilgisinin, olabildiğince serbest bir düzenleyici yaklaşıma yol açabileceğine dair umutlarını azalttığını ifade etmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem