SEC Başkanı Kriptolarla İlgili Konuştu! Yasaklar Geliyor Mu?

Benzer Haberler

Son dönemlerde çok ciddi ölçülerde büyüyen ve gün geçtikçe daha yaygın hale gelen kripto paralar, ABD’de de benzer şekilde sınırlarını genişletti ve genişletmeye de devam ediyor. Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’de, trilyon dolarlık piyasa değerlerine ulaşan bir pazara yaklaşımın nasıl olacağı hala tam olarak netleşmiş değil. ABD’de bu nedenle politika yapıcılar, kripto para piyasalarının bir düzenlemeye ihtiyacı olduğunu sıklıkla dile getiriyor. Bu konuda, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC), SEC Başkanı Gary Gensler’e ve diğer yasal mali otoriterlere çağrılar yapılıyor. Yapılan çağrılar sonunda kriptolara karşı nasıl bir düzenleme getirileceği merak edilirken, SEC Başkanı Gensler, yaptığı açıklamada kriptoları yasaklama planlarının olmadığını dile getirdi.

SEC’nin Kriptoları Yasaklama Planı Yok

Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde konuşan Gary Gensler, SEC’nin kripto paraları yasaklama gibi bir planının olmadığını söyledi. Gensler, söz konusu açıklamalarında ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarına benzer açıklamalarda bulundu. Kongre’deki Blockchain Grubu üyelerinden olan ve aynı zamanda kripto para destekçisi olan Temsilci Ted Budd, Gary Gensler’e, Çin’in kripto paraları yasaklaması gibi SEC’nin de benzer bir yasaklama adımı atıp atmayacağını sordu. Gensler, SEC’nin böyle bir planının olmadığını, buna yalnızca Kongre’nin karar verebileceğini dile getirdi.

SEC Başkanı, Kripto Para Borsalarına Vurgu Yaptı

Daha önce kripto para borsalarının düzenlenmesi gerektiğini ve bu nedenle de bu platformların SEC’nin denetimine girmesi gerektiğini ifade eden Gensler, bu konuşmasında da yine benzer açıklamalarda bulunarak önceki ifadesini de pekiştirmiş oldu. Gensler söz konusu konuşmasında ayrıca merkezi olmayan borsaların (DEX) da düzenlemelere tabii olduğunu ifade etti. Konuya ilişkin olarak Gensler “DeFi platformları olarak isimlendirilen merkezi olmayan platformlarda bile merkezi bir protokol var. DEX’leri merkezi borsalar gibi aynı şekilde velayet almasalar da düzenlemeye tabiidirler” dedi.

Gensler Stablecoin’lere De Değindi

SEC Başkanı konuşmasında ayrıca stablecoin’lere de yer verdi. Gensler, finansal sistem adına stablecoin’lerin bir risk olduğunu ifade etti. Konuya ilişkin olarak Gensler “Şu anda sahip olduğumuz 125 milyar dolarlık stablecoin, bir kumarhanedeki poker fişleri gibidir. Bence bu büyümeye devam ederse, risklerin de artmasına neden olabilir” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem