SEC Başkanı Gary Gensler Kripto Paralar Hakkında Açıklama Yaptı!

Benzer Haberler

SEC Başkanı Gary Gensler, geçen hafta bir Yatırımcı Danışma Komitesi toplantısında kripto para piyasaları hakkındaki endişelerini dile getirdi. Gensler, yaptığı açıklamada kripto pazarlarına ilişkin bazı endişeleri aktardı.

Gensler’a Göre Kripto Para Yatırımcıları Savunmasız

Gensler ağustos ayında, Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun “inovasyonunun gerçek” olduğunu ve “finans ve para alanlarında değişim için bir katalizör olduğunu ve olmaya devam edebileceğini” ifade etmişti. Gensler, Yatırımcı Danışma Komitesine “Kriptolar; yatırımcıları gözetmek, yasa dışı faaliyetlere karşı korunmak ve finansal istikrarımızı korumak için kamu politikası çerçevelerine ait bir varlık sınıfıdır.” ifadelerini kullanarak açıklamalarına devam etti:

“Ne yazık ki, bu varlık sınıfı belirli uygulamalarda dolandırıcılık, dolandırıcılık ve kötüye kullanımla dolu… Çoğu durumda, yatırımcılar tokenlar veya ticaret ve kredi platformları hakkında titiz, dengeli ve eksiksiz bilgi alamıyor. Şu anda kriptoda yeterli yatırımcı korumasına sahip değiliz. ABD halkı, yatırımcı korumasında önemli boşlukların olduğu alım satım, borç verme ve DeFi platformlarında kripto satın alıyor, satıyor ve ödünç veriyor.”

Bu durumun piyasaları manipülasyona açık bir hale getirdiğini, yatırımcıları savunmasız bıraktığını belirten Gensler; bu sorunların ele alınmaması takdirde birçok insanın zarar görmesinden endişeleniyor.

Kripto paralara karşı endişeli tutumu ili bilinen Gary Gensler, birçok kripto “tokeninin menkul kıymet olarak sunulduğunu ve satıldığını” açıkladı. Bir tokenin menkul kıymet olarak kabul edilip edilmediğine ilişkin yorumda, “Aslında bu cephede çok fazla netlik var.” Dedi. SEC başkanı, kripto piyasalarındaki birçok tokenin “gerekli açıklamalar veya piyasa gözetimi olmaksızın kayıt dışı menkul kıymetler olabileceğini” belirtti. Kripto platformu işletenlerin veya token ihraç edenlerin SEC ile konuşmasını tavsiye ederek konuşmasını sonlandırdı.

Anlık BTC Fiyatını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem