SEC Avukatı, Ripple Davası İçin Mahkemeye Mektup Gönderdi

Benzer Haberler

Aralık 2020’den bu yana devam eden ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) – Ripple davasında taraflar, mahkemeye talepler sunmaya devam ediyor. SEC, Ripple’ın 2013 yılından bu yana yaptığı XRP satışlarının, “XRP’nin menkul kıymet olduğu” iddiasıyla suç teşkil ettiğini öne sürüyor. Ripple ise XRP’nin menkul kıymet olmadığını, olsa bile satışların çok büyük kısmının ABD dışına yapıldığını, bu durumda da satışların SEC’nin yetki sınırları dışında olduğunu iddia ediyor.

SEC, Ripple’ın Birçok Sorusuna Yanıt Vermemişti

SEC ile Ripple arasında devam eden davada buradan yola çıkarak yeni gelişmeler ve talepler de gündeme gelmeye devam ediyor. Bu kez yaşanan gelişmede SEC’nin mahkeme talebi gündeme geldi. SEC kıdemli avukatı Mark Sylvester, davaya bakan Sulh Hakimi Sarah Netburn’e yazdığı mektupta, SEC’yi Ripple’ın mahkemeye yönelttiği sorgulamalarda ek cevaplar vermeye zorlamamasını istedi. Ripple, dava sürecinde SEC’den birçok sorgulama talebinde bulunmuştu ve SEC bu soruların birçoğuna yanıt vermemiş ya da kaçınarak yanıt vermişti.

SEC, Ripple’ın Kendilerini Tuzağa Çekmeye Çalıştığını İddia Ediyor

Ripple, söz konusu davada SEC’nin XRP’yi menkul kıymet olarak değerlendirirken, Bitcoin (BTC) ve Ethereum’u (ETH) nasıl değerlendirdiğini sormuştu. SEC ise bu sorgulamaya net bir yanıt vermemişti. Ripple, BTC ve ETH gibi XRP’nin de benzer statüde olduğunu savunuyor. SEC ise sanıkları BTC ve ETH’nin yasal statüleri konusundaki sorularını yanıtlamak için tuzağa çekilmeye çalışıldıklarını savunuyor. Bu da SEC’nin, BTC ve ETH için hiçbir zaman bir yaptırıma başvurmadığına işaret ediyor. Bu nedenle de SEC, bir dava açılmadığı için ortada bir şüphe olmadığını savunuyor.

“SEC’nin Kedi-Fare Oyunu Oynamasına İzin Verilmemeli”

31 Ağustos tarihinde Ripple avukatları, SEC’yi Howey Testinin 8 yıl boyunca yöneticiler tarafından yapılan tüm işlemlere nasıl uygulanabileceğine ilişkin SEC’nin teorisini tanımlayan soruları yanıtlamaya zorlayan bir dava açmıştı. Ripple, bu noktada SEC’nin istenen belgeleri vermediğini iddia etmişti. Ayrıca Ripple, dava dilekçesinde SEC’nin “Kedi-fare oyunu oynamasına izin verilmemesi” gerektiğini belirtmişti.

SEC ise tıpkı Ripple’ın kendilerini “sorulara yanıt vermemekle” suçlaması gibi Ripple’ı “sorulara yanıt vermemekle” suçluyor. Bu nedenle Avukat Mark Slyvester’ın mahkemeye sunduğu mektupta bu konu ele alınıyor. Davanın gidişatı nasıl devam edecek merakla bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem