Savaş Endişeleri Ekonomi Piyasalarına Yansıdı

Benzer Haberler

Küresel ekonomi piyasalarında hareketli dönemler yaşanmaya devam ediyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in açıklamaları ile birlikte hareketliliğin hızlandığı piyasalarda ons altın fiyatı dün son 1 yılın zirvesini gördü. Öte yandan yaşanan hareketlilikle birlikte Brent petrolün varil fiyatı da Eylül 2014’ten bu yana ilk kez 99 dolar seviyesini aştı. Yurtiçi piyasalarda gram altın yükselişini sürdürürken, dolar/TL kuru da 14 seviyesine yeniden yaklaştı. Yatırımcılar, dolar kurunda ve gram altın fiyatında gidişatın nasıl olacağını merak ediyor…

Jeopolitik Krizin Piyasalara Etkileri

Rusya ile Ukrayna arasında devam eden jeopolitik kriz, Putin’in açıklamaları sonrasında tırmanışa geçti. Krizin büyümesi ve Rusya’nın, Ukrayna’nın doğusundaki 2 ayrılıkçı bölgenin bağımsızlığını tanıması, küresel ekonomi piyasalarına da yansıdı. Artan gerilim ile birlikte hisse senedi piyasalarında düşüşler yaşanırken, altın ve petrol fiyatlarında artış yaşandı. Öte yandan yurtiçinde gram altın ve dolar kuru da yükselişe geçti.

Güvenli Liman Talebi Artıyor

Piyasalarda gerilimin etkileri görülürken ons altın son 1 yılın zirve seviyesini gördü. Yurtiçinde gram altın, ons altın fiyatındaki yükselişten ve dolar kurundaki yükselişten destek alarak tırmanışa geçti. Dolar kuru ise uzun bir sürenin ardından 13,50 TL civarındaki dengesini yukarı yönlü bozarak 13,90 TL seviyesini gördü. Rus askerlerinin Ukrayna’ya girecek olmalarının Rusya ile Ukrayna arasındaki sıcak savaşı tetikleyebileceği endişeleri, güvenli liman altına olan talebi artırıyor. Son 1 yılın zirvesini gören ons altın, hafta ortasında yeniden 1.895 dolar seviyesine geriledi.

Dolar/TL Kurunda Sıçrama

21 Aralık 2021’den bu yana 13,50 TL civarında hareket eden dolar kuru ise küresel risklerden payını alarak sıçrama yaptı. Gelişmelerle birlikte dolar kuru 13,91 TL seviyesini gördü. Dün günü 13,77 TL seviyesinde kapatan dolar kuru, yeni günü 13,80 TL seviyesinde açmıştı. Ardından hafif bir geri çekilme yaşayan kur, 13,76 TL seviyesinde dengelendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem