Rusya-Ukrayna Savaşı, Ekonomi Piyasalarını Tepetaklak Etti

Benzer Haberler

Küresel finansal piyasalar, Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlaması ile birlikte tepetaklak oldu. Rus askeri birlikleri, 24 Şubat Perşembe günü sabah 05.00 sularında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in emri ile Ukrayna’ya girdi. Rus askeri operasyonunun başlaması ile birlikte küresel ekonomi piyasalarında da sert depremler yaşandı. Altın ve petrol fiyatları yukarı yönlü sert hareketler sergilerken, savaşın etkisi ile birlikte “riskli” varlıklar düşüşler yaşadı. Dünya genelinde borsalarda sert kayıplar görüldü, kripto paralar yüksek oranlarda değer kaybetti ve dolar değer kazandı. Yurtiçi piyasalara yansıyan bu tablonun ardından dolar kuru, Aralık 2021’den bu yana ilk kez 14,00 TL seviyesini aştı.

Ruble Tarihi Değer Kaybetti, Dolar Hızla Yükseldi

Rus borsasıyla Rusya’nın para birimi ruble tarihi değer kayıpları yaşadı. Öte yandan Avrupa genelinde doğalgaz fiyatları çok hızlı bir şekilde artış yaşarken, Rus merkezli dev enerji şirketi Gazprom hisseleri de çakıldı. Döviz piyasalarında ise Euro’nun dolar karşısındaki değer kaybı %1 seviyesine yaklaştı. Ancak para birimleri arasında dikkat çeken kayıp rublede görüldü. Ruble %6’nın üzerinde değer kaybı yaşarken, yurtiçi piyasalarda da dün gün içinde 14,65 TL seviyesini gören dolar kuru, yeni güne 14 TL seviyesinin altında giriş yaptı. Öte yandan dün gün içinde 16,60 TL seviyesine kadar yükselen Euro kuru da yeni güne 15,70 TL seviyesinden başladı.

Altın Fiyatları Sert Dalgalandı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlamasının ardından küresel piyasalarda ons altın 1,5 yılın zirve seviyesine ulaştı. Küresel piyasalarda ons altının 1.974 dolar seviyesini görmesiyle birlikte yurtiçi piyasalarda gram altın fiyatı da sert yükseldi. Gram altın fiyatındaki yükselişi, dün gün içinde yükselen dolar kuru da destekledi. Gram altın gelen yükselişler ile birlikte 930 TL seviyesine kadar yükseldi. Yeni güne düşüşle başlayan gram altın, 870 TL seviyesinin hemen altında dengelendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem