Rusya Merkez Bankası, Kripto Şirketlerini Kıskaç Altına Aldı

Benzer Haberler

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Bitcoin ve kripto paralara karşı açtığı savaşın ardından Rusya’da da kripto para yatırımcıları ve kripto para borsaları için tehlike çanları çalmaya başladı.

Rusya Merkez Bankası (CBR), ülkede faaliyet gösteren bazı finans kuruluşları ve birkaç kripto para şirketini kara listeye aldıklarını açıkladı. Rusya Merkez Bankası, yasadışı faaliyetleri olan kripto para kuruluşlarını kara listeye ekledi. Kara listeye eklenen kuruluşlar içerisinde ponzi sisteminden faydalandığı düşünülen finans kuruluşları ve bazı kripto para şirketleri bulunuyor.

Kripto Para Şirketleri Kıskaç Altında

Rusya Merkez Bankasının düzenli olarak paylaştığı kara listeye yeni şirketler eklendi. Bu liste sayesinde vatandaşlarını kötü niyetli kişilerden koruyan Rusya, düzenli olarak finans kuruluşlarını ve kripto şirketlerini denetliyor. Bu hafta düzenleyici kurum, “finansal piyasada yasa dışı faaliyet belirtileri” gösteren, büyüyen işletmeler listesine 105 şirket daha ekledi.

Yapılan denetimler sonucunda finansal ponzi şemasına benzeyen şirketlerin yanı sıra Bitflows, Bitkoresh, Bittrex-global, Crypto Invest Club, Idleminer, Miners Capital ve Money Miner gibi şirketleri de listeye ekleyen yetkililer, Bitford’un “menkul kıymetler piyasasında yasadışı profesyonel bir katılımcı” olarak belirlendiğini açıkladı.

Finansal Hizmet İçin Kayıt Şartı Aranacak

Rusya Merkez Bankasının yaptığı açıklamaya göre ülkede finansal hizmet verebilmek için merkez bankasına kayıt olunması gerekiyor. Konu ile ilgili konuşan bir yetkili, “Bu koşul yerine getirilmediği takdirde büyük olasılıkla kuruluş yasa dışı çalışır ve tüketiciler aldatılabilir. Yasa dışı platformlar mağdurların zararlarını tazmin etmek için mevcut yasalarla yükümlü değil.” Dedi.

CBR’nin Finiko’yu şubat ayında kara listeye aldığını ve haziran ayında bir dizi 15 kripto para birimi projesinin eklendiğini belirten yetkili, “Rusya Merkez Bankası yasadışı finansal faaliyetleri engellemek için, bu tür şirketlerin web sitelerini engelleyerek önlemler alıyor. Ayrıca kolluk kuvvetleri ve diğer yetkili organlar, yabancı düzenleyiciler ile başka önlemler almak için ortak çalışıyor.” Dedi.

Rusya Merkez Bankası, yatırımcılar için çokça uyarı yayınlayarak kripto para birimlerinin benimsenmesine sürekli olarak çıkmıştı. Geçen hafta, Başkan Yardımcısı Sergei Shvetsov, bankanın kripto para piyasalarına erişimin artırılmasını desteklemeyeceğini belirterek, kripto paraların “oldukça riskli ve bir piramit şemasının işaretleri olduğu” hususundaki kaygılarını dile getirdi.

Eylül ayının başlarında düzenleyici, bankaların kripto para borsalarıyla işlem yapmak için kullanılan kartları ve cüzdanları bloke etmesini tavsiye eden Shvetsov, CBR Rus borsalarına temmuz ayında kripto paralardan kaçınmalarını tavsiye etti.

Anlık BTC Fiyatını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem