Rusya Krizi Etkisini Gösterdi Kripto Paralar Yerle Bir Oldu!

Benzer Haberler

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusunda yer alan Donbas bölgesine yönelik askeri operasyon başlatıldığını açıkladı. Putin’in açıklaması sonrasında Rus askerleri Ukrayna’yı vurmaya başladı. Ülkenin doğusunda yer alan Donetsk ve Luhansk bölgelerinin tanınmasından sonra başlayan savaşta, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de de siren sesleri duyulmaya başladı. Büyük patlama seslerinin de geldiği bildirilirken, savaşın bilançosu da küresel ekonomi piyasalarına yansıdı. Savaşın etkisi ile birlikte altın ve petrol fiyatları sıçrama yaparken, kripto para piyasaları ise savaşın etkisi ile çakıldı.

Kripto Paralarda Değer Kayıpları Yüzde 10’u Aşmaya Başladı

Kripto para piyasaları, Putin’in özel askeri operasyonunun başlatıldığını duyurması ile birlikte sert düşüşler yaşamaya başladı. Kriptolar, Rusya’nın Ukrayna’ya girişine tepki gösterdi ve bu tepki aşağı yönlü sert hareketlerle oldu. Savaş haberlerinin duyulması ile birlikte, birkaç saat içinde kripto para piyasalarında yüz milyonlarca dolarlık tasfiye yaşandı. Öte yandan kripto para birimleri genelindeki değer kayıpları ise %10 seviyesini de aşmaya başladı.

Kriptolarda Kayıplar Derinleşti

Kripto paralar değer kayıpları yaşarken, yatırımcılar da “riskli” varlıklardan kaçışlarını hızlandırdı. Böylece piyasalarda yaklaşık 4 saat içinde 242 milyon dolarlık tasfiye gerçekleşti. Bitcoin (BTC) vadeli işlemlerinde tasfiyenin boyutu 72 milyon doları aşarken, Ethereum (ETH) vadeli işlemlerindeki tasfiye boyutu da 70 milyon dolara ulaştı. Diğer yandan Solana (SOL), Ripple (XRP) ve Dogecoin (DOGE) vadeli işlemlerindeki tasfiyeler de 5 ile 7 milyon dolar seviyesi arasında kaydedildi.

En Büyük Tasfiye Emri OKX Borsasında Verildi

24 Şubat Perşembe günü sabah saatlerinde Rusya’nın Ukrayna’ya girmeye başlaması, piyasalarda son 24 saatte görülen toplamda 411 milyon dolarlık tasfiyelerin hızlanmasına neden oldu. Gelişmelerle birlikte 114 bin 700 trader liq edildi ve en büyük tasfiye emri, tek seferde 73 milyon dolar ile OKX borsasında gerçekleşti. OKX borsasını Binance borsası 48 milyon dolar ile takip etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem