Ruslar Kripto Paraları Bir Yatırım Aracı Olarak Benimsiyor

Benzer Haberler

Bitcoin, Ekim ayında Rusya’daki en popüler kripto para birimiydi. Öyle ki, yatırım alma noktasında Tether ve Litecoin gibi madeni paraları geride bıraktı.

Yeni bir ankete göre, Rusya’daki perakende yatırımcıların neredeyse yarısı Bitcoin gibi kripto para birimlerinin, istikrarlı olduğuna ve risklerden korunan bir yatırım aracı olduğuna inanıyor. Finansal yayın yapan Investing.com, en çok talep edilen alternatif yatırım aracını bulmak için 1.000 Rus perakende yatırımcıyla anket yaptı.

Ankete katılanların %46’sı kripto para birimlerini ekonomik kriz zamanlarında finansal risklere karşı, özellikle de enflasyona karşı potansiyel bir savunma varlığı olarak gördü.

Rus perakende yatırımcıları kriptoyu gayrimenkulden daha çok tercih ederken, alternatif varlıklara yatırım yapan katılımcıların sadece %37’si gayrimenkul satın almayı etkili bir yatırım aracı olarak gördü.

Investing.com’un Rusya Bölge Başkanı Anastasia Kosheleva’ya göre gayrimenkul, tarihsel olarak Rusya’daki en büyük riskten korunma varlığı oldu. Ancak 2021 itibarıyla kripto para birimlerinin, döviz para birimleri ve hisse senetleri de dahil olmak üzere diğer geleneksel varlıkları geride bırakmasıyla, Ruslar yatırımlarını bu alana yöneltmeye başladı.

Büyük veri platformu Brand Analytics tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Bitcoin Ekim ayında Rusya’daki en popüler kripto para birimiydi. Ayrıca sosyal medya popülerliği açısından Tether ve Litecoin gibi kripto paraları geride bıraktı.

Geçen yıl bir ankette Rus yatırımcıların %77’sinin Bitcoin’i altına tercih etmesiyle, kripto para birimleri son yıllarda Rus yatırımcılar arasında giderek daha popüler hale geliyor.

Geçen hafta Rusya Merkez Bankası, ülkenin 2,8 trilyon dolarlık küresel kripto para piyasasında artan rolüne dikkat çeken finansal istikrar raporu yayınladı. Merkez bankası, Rusya’nın ulusal BTC hash oranı açısından dünyada üçüncü sırada olduğunu ve Binance kripto para borsasının en büyük kullanıcılarından biri olduğunu belirtti.

Anlık BTC Fiyatını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem