Ripple, SEC ile Anlaşmaya Varmak İstemiyor

Benzer Haberler

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında devam eden davada, tarafların anlaşmaya varıp varmayacakları, dava süreci uzadıkça daha çok merak edilir hale geldi. Zira dava Aralık 2020’den bu yana sürüyor ve taraflar, çeşitli aralıklarla mahkemeye çeşitli belge ve argümanlar sunmaya devam ediyor. Bu da SEC-Ripple arasındaki davanın anlaşma yoluyla çözüme gidip gitmeyeceği konusunu her defasında gündeme getiriyor. Ancak medyaya yansıyan bilgilere ve gelen açıklamalara bakıldığında, davanın anlaşma yoluyla çözüme kavuşmasının düşük bir ihtimal olduğu görülüyor.

SEC-Ripple Davasında Neler Olmuştu?

SEC, 22 Aralık 2020’de Jay Clayton’ın başkanlığında Ripple Labs’a, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen’a 1,3 milyar dolarlık dava açtı. SEC, bu davayı XRP satışları nedeniyle açtı zira SEC, XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu iddia ediyor. Davanın açıldığı dönemde, başta ABD merkezli borsalar olmak üzere birçok kripto para borsası XRP’yi listelemeyi durdurdu. Ocak ayında, CEO Garlinghouse’a, Ripple’ın SEC ile neden anlaşmadığı sorulduğunda CEO “Özele girmek istemiyorum ama şunu söyleyebilirim ki; XRP topluluğunun yeniliklere devam edebilmesi ve yatırımcıların korunması için bu sorunu çözmeye çalışıyoruz” yanıtını vermişti.

Ripple Anlaşmaya Varmak İstemiyor

SEC ile Ripple’ın bir noktada anlaşmaya varıp varmayacakları konusu belirsizliğini korurken, bu anlaşmanın olmayacağına ilişkin medyaya bilgiler yansıdı. ABD’li gazeteci Charles Gasparino’nun haberine göre Ripple’ın hukuk ekibi, SEC ile davada çözüme gitmek istemiyor. Habere göre Ripple, bu davada SEC ile anlaşmaya varmayıp, davanın ilerleyen dönemlerde olası yeni ve benzer davalar için emsal olmasını istiyor.

Ripple Destekçileri Gary Gensler’den Umutlu

Ripple destekçileri, SEC’deki görev değişikliğinde bu dava için fazlasıyla umutlanmıştı. Zira davayı açan Jay Clayton’dan sonra göreve Gary Gensler gelmişti. Hala SEC’nin başında olan Gensler, ABD Senatosu Bankacılık Komistesi’nin geçtiğimiz hafta görülen duruşmasında, Bitcoin (BTC) destekçisi Senatör Cynthia Lummis’ten gelen “Sorumlu inovasyonu destekliyor musunuz?” sorusuna “Kesinlikle destekliyorum, ekonomik aktiviteyi arttırır ve daha da önemlisi, çoğumuzun hayatında daha iyi fırsatlar yaratır” yanıtını vermişti. Bu yönüyle Gensler’in Ripple davasını düşüreceği umudu yeniden gündeme geldi ancak davanın bir süre daha devam edeceği görülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem