Ripple Davası Beklenenden Daha Uzun Sürebilir!

Benzer Haberler

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki davada uzlaşmaya varma umutları günden düne azalıyor. SEC, Ripple şirketine yönelik açtığı davasında Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’un ve Ripple kurucu ortaklarından Chris Larsen’ın mahkum edilmesini istiyor. Dava sürecinde taraflar, argümanlarını sunmaya ve davadan galip çıkmaya çalışıyor. Ancak daha önce de uzatılan keşif tarihinin bir kez daha uzatılması gündeme geldiği için, davanın artık beklenenden daha da geç sonuçlanacağı düşünülüyor.

SEC-Ripple Davasında Neler Olmuştu?

SEC, bilindiği gibi Aralık 2020’de Ripple’a yönelik açtığı davasında XRP’nın menkul kıymet olduğunu ve yapılan XRP satışlarının da suç teşkil ettiğini iddia etmişti. Buna karşılık Ripple kanadı da SEC’nin bu suçlamalarını reddetmiş ve XRP’nin menkul kıymet olmadığını savunmuştu. Söz konusu davada taraflar iddialarını güçlendirmek ve kanıtlamak için çeşitli yollara başvurdu ve tarafların argüman arayışları devam ediyor. SEC, Ripple’ın danışmanlık hizmeti aldığını ve aldığı bu hizmetten dolayı XRP’nin menkul kıymet olduğunu, satışının yapılamayacağını bildiğini iddia ediyor. Ripple ise SEC’nin, kendilerini 8 yıl boyunca uyarmadığını, ayrıca yapılan XRP satışlarının da ABD dışına yapıldığını, bu nedenle bu satışların SEC yetkileri dışında olduğunu savunuyor.

Taraflar, Birbirlerinin Kurum İçi Konuşmalarını Görmek İstiyor

SEC, Ripple çalışanlarının konuşmalarının ortaya çıkarılmasını, bu konuşmalarda iddialarını kanıtlayan bilgiler olduğunu iddia ediyor. Ripple ise bu konuşmalara ulaşmanın mümkün olmadığını, mesajların araştırılması durumunda da davanın çok daha fazla uzayabileceğini ifade ediyor. Öte yandan Ripple, SEC’nin Bitcoin (BTC) ve Ethereum’u (ETH) menkul kıymet olarak görmezken, XRP’yi neden menkul kıymet olarak gördüğünü de öğrenmek için SEC’nin kurum içi konuşmalarını görmek istiyor. Ancak taraflar bu konuda uzlaşma sağlayamıyor.

Keşif Süresinin 12 Kasım’a Uzatılması Talep Ediliyor

Argümanlarını mahkemeye sunmaya devam eden taraflardan SEC, daha önce davanın hakimi Sarah Netburn’den keşif süresinin uzatılmasını istemişti ve süre 15 Ekim’e kadar uzatılmıştı. Ancak şimdi bu sürenin 12 Kasım tarihine uzatılması talep ediliyor. SEC-Ripple davasını yakından takip eden Avukat James K. Filan, Twitter üzerinden yaptığı açıklamasında konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

“Deneyimlerime göre bu davanın yakında çözüleceğini düşünen herkes bu konuyu bir kez daha gözden geçirmelidir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem