Ripple CEO’su SEC’nin Bitcoin ETF’ine Onayını Değerlendirdi

Benzer Haberler

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yıllardır şirketlerin yapmış olduğu kripto para odaklı hiçbir ETF başvurusunu kabul etmemişti. Yıllardır ABD’de birçok şirket bu alanda ısrarcı davranmaya devam etti ve sonunda SEC, geçtiğimiz hafta ilk kez bir Bitcoin (BTC) ETF’ini onayladı. ProShares şirketinin onaylanan başvurusu sonrası, SEC’nin daha fazla ETF başvurusuna onay vereceği beklentileri de oluştu. Ayrıca bu onaylama ile birlikte Bitcoin fiyatında da hızlı değer artışları görüldü. SEC’nin bir BTC ETF’ini onaylamasının yankıları devam ederken, Aralık 2020’den bu yana SEC’nin açmış olduğu dava ile mücadele eden Ripple CEO’su Brad Garlinghouse da bu ETF onayını değerlendirdi.

“SEC Neden Kazananları ve Kaybedenleri Seçiyor?”

FOX Business’tan Charles Gasparino ile bir röportaj gerçekleştiren Garlinghouse, SEC’nin bilinçli olarak kazanan ve kaybeden seçtiğine inandığını ifade etti. Ünlü CEO, ABD’de XRP ETF’inin piyasaya sürülme olasılığı ve bu yöndeki beklentiler ile ilgili olarak “SEC neden kazananları ve kaybedenleri seçiyor?” sözlerini dile getirerek SEC’yi eleştirdi. Ünlü CEO eleştirilerinin devamında, Bitcoin’in ciddi ölçülerde güç tüketimine sahip olduğunu belirtti. Bu nedenle Garlinghouse’a göre Bitcoin’e öncelik vermek, SEC Başkanı Gary Gensler’in politikalarına aslında çok da uymuyor. Ünlü CEO, daha önceki bir açıklamasında XRP’nin Bitcoin’den 100 bin kat daha verimli olduğunu ve 1 Bitcoin transferinin 75 galon benzin tüketimine denk geldiğini dile getirmişti.

Garlinghouse, SEC’nin Davranışlarını “İronik” Olarak Yorumladı

SEC ile Bitcoin arasında kurulan bu ilişkiyi eleştiren Garlinghouse, ayrıca SEC’nin Ethereum’un (ETH) statüsü konumundaki sessizliğinden de endişe duyduğunu ifade etti. Bilindiği gibi her ne kadar SEC bir Bitcoin ETF’ine onay vermiş olsa da masasında hala bekleyen çok sayıda Ethereum ETF başvurusu bulunuyor. Garlinghouse, SEC’nin netlik ve şeffaflık için verdiği mücadelenin, sıra kendi eylemlerine gelince sessiz kaldığı konusunda da SEC’yi eleştiriyor. Bu konuyu “ironik” olarak değerlendiren Garlinghouse “Her şeyden çok aradığımız şey açıklık ve kesinliktir” sözlerini dile getiriyor.

ProShares Bitcoin Strategy ETF’i İşlem Görmeye Hazırlanıyor

Tüm bu eleştiri ve yorumların yanı sıra SEC’nin onayladığı ilk Bitcoin vadeli ETF’i olan ProShares Bitcoin Strategy ETF, New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) işlem görmeye hazırlanıyor. ETF’in bu hafta içinde işleme alınmasına kesin gözüyle bakılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem