Piyasaya Müdahale Gelecek Mi? Gözler TCMB’de

Benzer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Eylül ayında politika faizinde 100 baz puan indirime gitti. Ardından Ekim ayında beklentilerin üzerinde, 200 baz puanlık indirim daha uygulayan Merkez Bankası, Kasım ayında da 100 baz puanlık indirim yaparak politika faizini %19 seviyesinden, %15 seviyesine çekti. Merkez Bankası’nın faiz indirim adımları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “düşük faiz” açıklamaları, dolar kurunda sert yükselişler ile etkisini gösterdi. Yeni hafta açılışında dolar, 13,86 TL ile giriş yaptı. Geçtiğimiz hafta dolar kuru bu seviyeleri gördüğünde Merkez Bankası piyasalara 2 kez doğrudan müdahale gerçekleştirmişti. 16 Aralık tarihinde faiz indirimleri konusunda beklentiler zayıflamaya başlarken, Merkez Bankası’nın yeni bir müdahalede bulunup bulunmayacağı merak ediliyor.

Merkez Bankası Başkanı Faiz İndirim Beklentilerini Düşürdü

Geçtiğimiz hafta piyasalara 2 kez doğrudan müdahale gerçekleştiren Merkez Bankası’nın, 16 Aralık tarihindeki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında bir kez daha faiz indirimine gitmesi bekleniyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu yöndeki açıklamaları ile piyasalarda oluşan beklentiler bu yöndeydi ancak Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, haftanın ilk gününde yaptığı açıklamasında “16 Aralık’taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığı arttı” sözlerini dile getirdi. Merkez Bankası Başkanı’nın bu açıklaması dolar kuru üzerinde net bir düşüş etkisi göstermedi.

Piyasalarda Bu Hafta Takip Edilecek Gelişmeler

Bu hafta yurtiçi piyasalarda döviz kurları üzerinde etkili olması beklenen önemli gündem takvimi bulunmuyor. Ancak küresel piyasalarda Cuma günü ABD’de faizlerin öngörülenden daha erken arttırılacağı beklentilerini belirleyecek olan enflasyon verileri açıklanacak. Öte yandan yurtiçi piyasalarda da Salı günü Kasım ayı Hazine nakit dengesi ve Cuma günü de Merkez Bankası piyasa katılımcıları anketi ile Ekim ayı işsizlik verileri takip edilecek. Bu gelişmeler ile birlikte Merkez Bankası’nın piyasalara müdahalede bulunup bulunmayacağı da takip edilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem