Piyasalar Enflasyon Verilerine Odaklandı

Benzer Haberler

Geçtiğimiz hafta tarihi rekorlarını gören dolar/TL kuru için bu hafta önemli gündem gelişmeleri bulunuyor. Dolar kuru, Merkez Bankası’nın son 2 ayda politika faizini 200 baz puan indirmesiyle birlikte 9,66 TL seviyelerine kadar yükselmişti. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “10 büyükelçi” çıkışından sonra dolar kuru 9,85 TL ile tarihi rekorunu görmüştü. Bu gelişmelerin ardından yeni haftaya düşen tansiyonla birlikte hafif geri çekilmeyle giriş yapan dolar kuru için bu hafta, açıklanacak olan enflasyon verileri takip edilecek. Öte yandan küresel piyasalarda da ABD Merkez Bankası’nın (Fed) toplantısı takip edilecek.

TL’de Değer Kayıpları Sakinleşti

Dolar kuru tarihi rekor seviyesinin ardından yeni güne 9,6 TL seviyesinde giriş yaptı. Piyasalarda diplomatik gelişmeler ve Merkez Bankası’nın ilk kez geçtiğimiz hafta dile getirdiği cari fazla hedefine yönelik tartışmalar takip edilecek. Dolar kuru, Erdoğan’ın 10 büyükelçi için “istenmeyen adam” talimatı verdiğini söylemesi ile birlikte 9,85 TL seviyesine kadar yükselmiş ve ardından 9,42 TL seviyesine kadar gerilemişti. Bankacılar, Batı ile ilişkilerin daha da kötüye gitmesi ihtimaliyle artan dolar kurunun, tansiyonun düşmesiyle birlikte TL’ye pozitif yansıdığını ifade etmiş ve dolar kuru da haftayı 9,6 TL seviyesinde kapatmıştı.

Piyasalarda Takip Edilecek Veriler

Yurtiçi piyasalarda Türkiye ve dünyaya ilişkin PMI verileri, İTO öncü enflasyon göstergeleri ve Ekim ayı enflasyon verileri takip edilecek. Ekim ayı enflasyon verileri, 3 Kasım Çarşamba günü açıklanacak. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçtiğimiz hafta enflasyon raporunda Türkiye’nin cari açığı kapatmadan fiyat istikrarının sağlanamayacağını ve Türk Lirası’ndaki değer kaybının kalıcı olarak duramayacağını dile getirmişti. Uzun süredir enflasyona odaklanmadığı için eleştirilen Merkez Bankası’nın, 3 Kasım itibariyle açıklayacağı enflasyon verileri ve bu yönde gelecek olan açıklamaların dolar kuru üzerinde etkili olması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem