Peru Merkez Bankası Dijital Para Birimi Geliştirecek

Benzer Haberler

Peru Merkez Bankası, dünyanın diğer ekonomileri gibi bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) geliştirmeyi planlıyor. Duyuru, para biriminin öncelikle ödemelerde kullanılmak üzere tasarlanacağını belirten Mekez Bankası Başkanı Julio Velarde tarafından yapıldı. Ancak Velarde, piyasalardaki mevcut belirsizlik nedeniyle para birimini sunmak için henüz doğru bir zaman olmadığını da kabul etti.

Peru, CBDC Bandwagon’a Atlayacak

Peru Rezerv Bankası başkanı Julio Velarde, kurumun halihazırda bir ulusal merkez bankası dijital para birimi (CBDC) oluşturmak için çalışmalar başlattığını duyurdu. Duyuru, geçen hafta yıllık icra zirvesi sırasında yapıldı. Dijital temelli bir gelecekte böyle bir para biriminin yaratılmasının zorunluluk olduğunu belirtildi. Velarde konuya ilişkin şu açıklamaları yaptı:

“Dijital bir para birimi üzerinde çalışıyoruz. Hindistan, Singapur, Hong Kong ve birçok merkez bankası ile birçok merkez bankasıyla birçok projede yer alıyoruz ve gelecekte hakim olacak dijital bir para birimini düşünüyoruz.”

Dijital para birimi henüz gelişiminin ilk aşamalarında olsa da, Velarde’ye göre bu, onu benzer büyüklükteki ekonomiler tarafından geliştirilen projelerle aynı sınıfa koyuyor. Bununla birlikte, bölgedeki CBDC ilerlemeleri için genellikle Meksika ve Brezilya ülkeleri işaret ediliyor.

Anlık BTC Fiyatını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem