Özbekistan, Vatandaşlarının Yerel Kripto Borsalarında Ticaret Yapmasına İzin Veriyor

Benzer Haberler

Özbekistan’da kripto borsalarının faaliyetlerini düzenleyen son değişikliklerle birlikte, artık vatandaşlar lisanslı platformlarda kripto para ticareti yapabilecek.

Özbekistanlılar daha önce yalnızca dijital varlıklarını satabiliyordu. Yeni güncellemelerle birlikte belirteçler ve listelemeler düzenlenecek.

Özbekistan, Yurtiçi Kripto Ticaretindeki Kısıtlamaları Gevşetiyor

Özbekistanlılar, ülkenin lisanslı kripto borsalarında dijital para ticareti yapabilecekler. Başkan Shavkat Mirziyoyev yönetimindeki Ulusal Proje Yönetimi Ajansı, yakın zamanda yerel kripto para ticaretine ilişkin kuralları değiştirildi. Böylece Özbekistan vatandaşları için kripto kısıtlamaları gevşetilmiş oldu.

Özbekistan 2018’de kripto ticaretini yasallaştırdı. Ancak 2019’un sonlarında hükümet vatandaşların kripto para satın almasını yasakladı. O dönemlerde Özbekistan vatandaşlarının sadece kripto para satmalarına izin veriliyordu.

Düzenleyici kuruma göre kısıtlamaların gevşetilmesinin sebebi, vatandaşların “daha rasyonel ve dengeli” kripto yatırımına kulak vermesiydi.

Bununla birlikte, Orta Asya ülkesinde kripto para birimlerinin mal ve hizmetler için bir ödeme aracı olarak kullanılması hala yasak. Eylül ayında Özbekistan Merkez Bankası, Bitcoin ve geri kalanının ülkede yasal ihale olarak kabul edilebileceği fikrini reddetti. Üst düzey bir yetkilinin aktardığına göre, bu durum hiçbir zaman değişmeyecek.

Anlık BTC Fiyatını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem