Nijerya Devlet Başkanı, CBDC Hakkında Açıklama Yaptı!

Benzer Haberler

Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari’nin, CBDC’yi resmi olarak piyasaya çıkartması bekleniyor.
25 Ekim 2021 tarihinde Nijerya, ülkenin merkez bankası dijital para birimini (CBDC) resmi olarak piyasaya sürecek.

CBDC’ye Üst Düzey İzin Çıktı!

Nijerya Merkez Bankası (CBN) tarafından yapılan açıklamaya göre, e-naira’nın lansmanı Buhari’nin resmi ofisinde yapılacak. Aslında ilk lansman, daha erken bir tarihte gerçekleşecekti. Sebebi tam olarak bilinmeyen faktörlerden dolayı 25 Ekim yani bugüne ertelendi. CBN yaptığı açıklamaya göre, e-naria projesinin gerçekleşmesi için her şey hazır.

Nijerya Merkez Bankası’nın konuya ilişkin açıklaması:

“Hissedarlar, kıdemli bankacı topluluğu, fintech operatörleri, tüccarlar ve Nijeryalıların bir kesimi dahil olmak üzere ilgili söz sahiplerinin gerçekleştirdiği toplantılar sonucu bir CBDC tasarlandı. Dijital para birimi 25 Ekim 2021 Pazartesi günü etkinleştirilecek.”

E-naira lansmanını, paranın evriminde büyük bir adım olarak nitelendiren CBN, ayrıca CBDC’sinin herkesin kullanabileceğini de belirtti. Bununla birlikte CBDC’ler, ilk defa başlatılacağı için pilot uygulamadan kaynaklanabilecek sorunlar olabileceğini söyledi. Herhangi bir sorunu derhal kontrol altına almak için merkez bankası bununla ilgili bir altyapı oluşturulduğunun da altı çizildi.

Anlık BTC Fiyatını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem