Merkez Bankası’nın Müdahaleleri Yine Yetmedi, Dolar Yükseldi

Benzer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Eylül ayından itibaren politika faizinde arka arkaya 3 kez indirime giderek faizi %19’dan %15 seviyesine çekti. Merkez Bankası’nın düşük faiz politikası ile birlikte dolar/TL kurunda sert dalgalanmalar yaşandı ve bu sert dalgalanmaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “düşük faiz” söylemleri de destekledi. Gelen sert dalgalanmalar ile birlikte dün 14,00 TL seviyesini geçen ve 15,00 TL bölgesine kadar yaklaşan dolar kuru, Merkez Bankası’nın doğrudan piyasalara müdahalesi ile birlikte 13,63 TL bölgesine kadar gerilemişti. Ancak güne 13,80 TL seviyesinde giriş yapan dolar kuru, sabah saatlerinde bir kez daha 14,00 TL sınırını aşarak 14,29 TL seviyesini gördü.

TCMB Yükselen Enflasyona Rağmen “Düşük Faiz” Politikasına Devam Ediyor

Küresel piyasalarda enflasyon artışı gözlenirken gelişmekte olan ülkelerin de para sıkılaştırma politikalarını izlediği görülüyor. Ancak Türkiye “düşük faiz” politikası ile bunun tam aksine bir ekonomi modeli izliyor. Yükselen enflasyona rağmen faiz indirimlerinin devam etmesi ve bu yönde Aralık ayında da faiz indirimi olacağı beklentisi ile dolar kuru 14,99 TL seviyesine kadar yükselerek tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Bununla birlikte Merkez Bankası da toplamda yaklaşık 2,5 milyar dolarlık rezerv satışı gerçekleştirerek akşam saatlerinde dolar kurunun 13,63 TL seviyesine kadar gerilemesini sağlamıştı. Ancak yeni günde dolar kuru tekrar sert dalgalanmalarla yükseldi.

Piyasalarda Takip Edilecek Olan Gelişmeler

Bu hafta küresel piyasalarda gözler merkez bankalarının alacağı kararlarda olacak. TCMB de dahil olmak üzere 20’ye yakın merkez bankasının para politika kararlarının takip edileceği haftada ayrıca Covid-19 pandemisinde Omicron varyantının ekonomiye olası etkileri ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yarın sonlanacak olan 2 günlük toplantısında alacağı kararlar takip edilecek.  Ancak yurtiçi piyasalarda en önemli gündem maddesi, TCMB’nin alacağı faiz kararı olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem