Merkez Bankası’nın Faiz Kararıyla Dolar Kuru Rekor Kırdı

Benzer Haberler

Yurtiçi ekonomi piyasalarında haftalardır beklenen gün geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), Eylül ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı 22 Eylül Çarşamba günü başladı ve toplantıdan çıkan kararlar, 23 Eylül Perşembe günü 14.00’da açıklandı. Merkez Bankası, aylardır sabit tutulan politika faiz oranında 100 baz puanlık indirime gitti. Böylece politika faiz oranı da %19 seviyesinden, %18 seviyesine geriledi. Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararıyla birlikte dolar/TL kuru da çok sert yükseldi ve yeni zirvesine ulaştı. Güne 8,66 TL seviyesinde giriş yapan dolar kuru, kararın açıklanmasından sonra 8,80 TL seviyesini aştı.

Faiz Kararı Sonrası Dolar Fırladı

Dolar/TL kurunda tüm zamanların en yüksek seviyesi Haziran ayının başlarında görülmüştü. Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararı sonrasında dolar/TL kuru 23 Eylül Perşembe günü 8,8021 seviyesine ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Dolar kurunda, 22 Eylül tarihinde de ABD Merkez Bankası’nın (Fed) açıkladığı faiz kararı sonrası bir yükseliş yaşanmıştı. Fed’in, faiz oranını 0 – 0,25 aralığında tutmasıyla birlikte dolar/TL kuru 8,63 seviyesinden, 8,65 seviyesine yükselmişti. Fed her ne kadar faize dokunmamış olsa da Kasım ayı için tahvil alımlarında azaltma işlemleri için açık kapı bıraktı. Fed raporlarında “İstihdam ve enflasyon hedeflerine doğru ilerleme beklendiği gibi devam ederse, varlık alımlarının hızında bir yavaşlatmaya karar vermek yakında gerekli olabilir” ifadeleri yer aldı.

Kavcıoğlu’nun Açıklamalarına Rağmen Karar Sürpriz Oldu

Fed’in TSİ 22 Eylül Çarşamba 22.00 itibariyle yaptığı açıklamaların ardından dolar/TL kuru 8,63’ten 8,65 seviyesine yükseldi. Bununla birlikte dolar kuru, yeni güne bir önceki kapanışına göre yükselişlerle giriş yaptı. Aslında Fed’in dolar kuruna etkisi çok yüksek olmadı. Yeni güne hafif yükselişle, yatay seyirde ve 8,66 seviyesinde giriş yapan dolar/TL kuru, TCMB’nin faiz kararıyla fırladı. TCMB’nin faiz kararı, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun son dönemlerdeki faiz indirimi odaklı sinyallerine rağmen sürpriz oldu.

Politika Faizi Enflasyon Verilerinin Altında

Kavcıoğlu, son açıklamalarında manşet enflasyon yerine çekirdek enflasyonun önemine vurgu yapmıştı. Ağustos ayında enflasyon %19,25, çekirdek enflasyon ise %16,76 olarak açıklanmıştı. Politika faizi %19 ile enflasyon verilerinin altında kalırken, 100 baz puanlık indirim sonrası da enflasyon verilerinin altında kalmayı sürdürdü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem