Merkez Bankası’nın Dolara Müdahalesi Yeterli Olmadı

Benzer Haberler

Yurtiçi piyasalarda döviz kurlarındaki hızlı ve sert değer artışları sonrası dolar kuru tarihi zirvelerini gördü. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Eylül ayından itibaren politika faizinde indirimlere gitmeye başladı ve %19 olan faiz oranı Kasım itibariyle 3 ayda %15 seviyesine çekildi. Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da “düşük faiz” açıklamalarında bulundu ve Merkez Bankası’nın politika faizinde indirimlere devam edeceğinin sinyalini verdi.

Gözler 16 Aralık Tarihinde

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yaptığı açıklamasında faiz indirimleri için sınırlı bir alanın kaldığını dile getirdi. Piyasalarda beklentiler, Merkez Bankası’nın 16 Aralık tarihindeki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında da faizleri indireceği yönünde. Ancak döviz kurlarındaki artış devam ediyor ve Merkez Bankası bu nedenle döviz piyasalarına doğrudan müdahale ettiğini açıkladı.

Merkez Bankası 2. Kez Doğrudan Müdahalede Bulundu

Merkez Bankası döviz piyasalarına doğrudan müdahalede bulundu ve dolar kuru 13,88 TL seviyesinden 13,40 TL seviyesine kadar geriledi. Ancak müdahale sonrası gelen bu gerileme kısa bir süre sonra etkisini yitirdi ve kur yeniden 13,70 TL seviyesinin üzerine çıktı. TCMB benzer şekilde 2 gün önce de piyasalara doğrudan müdahalede bulunmuştu. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada “Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir” ifadeleri yer aldı.

Enflasyon Verileri Beklentilerin Üzerinde Geldi

Haftanın son işlem gününde gelen müdahale öncesi dolar kuru güne 13,72 TL seviyesinde giriş yapmış ve sabah saatlerinde 13,60 TL seviyesine kadar gerilemişti. Ancak TÜİK’in yıllık enflasyon oranını %21,31 olarak açıklaması, beklentilerin üzerinde bir enflasyona işaret edince dolar kuru da yeniden yükselişe geçti ve 13,88 TL seviyesine tırmandı. Bu sırada da Merkez Bankası’nın müdahalesi geldi. Yazım sırasında dolar/TL 13,70 seviyesinde işlem görüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem