Merkez Bankası’nın Dolar ve Enflasyon Tahmini Yükseldi

Benzer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 23 Mayıs 2022 Pazartesi günü, yılsonu enflasyon ve dolar tahminlerini açıkladı. Merkez Bankası, Mayıs ayı piyasa katılımcı anketinin sonuçlarını paylaştı ve ankete göre katılımcıların cari yılsonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentileri bu dönemde %57,92’ye yükseldi. Öte yandan ankete göre katılımcıların cari yılsonu dolar/TL kuru beklentisi de 17,57 seviyesine yükseldi. Bir önceki anket döneminde katılımcıların yılsonu TÜFE beklentisi %46,44 olarak, cari yılsonu dolar/TL kuru beklentisi de 16,85 olarak kaydedilmişti. Mayıs ayında yükselen döviz ve enflasyonun, Merkez Bankası piyasa katılımcıları anketine de yansıdığı görülüyor.

Enflasyon ve Dolar Kurunda Yükseliş Beklentisi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Nisan’da yıllık enflasyon %69,97 olarak kaydedildi. Artan enflasyon ile birlikte Mayıs ayında dolar/TL kuru da uzun süredir görmediği bir seviye olan 15,50 seviyesinin üzerine çıkarak, 15,90 seviyesini de aştı. Dolar kurunun 15,95 TL seviyesini gördüğü bu süreçte Merkez Bankası’nın piyasa katılımcıları anketinde de beklentiler yukarı yönlü güncellendi.

Katılımcı Anketi Sonuçları

Merkez Bankası tarafından yayınlanan sonuçlara göre katılımcıların cari yılsonu TÜFE beklentisi %46,44 seviyesinden %57,92 seviyesine yükseldi. Öte yandan anket sonuçlarına göre katılımcıların cari yılsonu dolar/TL kuru beklentisi de 16,85’ten 17,57’ye yükseldi. Bir diğer yandan anket sonuçlarına göre katılımcıların 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise 18,47 olarak gerçekleşirken, 12 ay sonrası döviz beklentisi bir önceki anket döneminde 17,84 olarak gerçekleşmişti.

GSYH Büyüme Beklentileri

TCMB piyasa katılımcıları anketinin sonuçlarına göre katılımcıların GSYH 2022 yılı büyüme beklentisi, bir önceki anket döneminde %3,2 seviyesinde kaydedilirken, Mayıs 2022 döneminde %3,3 olarak gerçekleşti. GSYH 2023 yılı büyüme beklentisi ise bir önceki anket dönemine göre herhangi bir değişiklik göstermeyerek %4 olarak gerçekleşti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem