Merkez Bankası Yeni Döviz Kuru Seviyelerini Açıkladı

Benzer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 4 ay üst üste Para Politikası Kurulu (PPK) toplantılarında politika faizinde indirime giderek faiz oranını %19 seviyesinden %14 seviyesine kadar çekti. Bu süreçte Cumhurbaşkanı Erdoğan da “düşük faiz” açıklamalarını birçok yineledi. Merkez Bankası’nın faiz kararları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına paralel olarak bu süreçte dolar kuru da 18,40 TL seviyesine kadar yükselerek tarihi rekorunu kırdı. Ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 Aralık tarihinde TL mevduat getirisine dayalı yeni ekonomi modelini tanıttı ve bununla birlikte dolar kurunda tarihi bir düşüş yaşandı. Yaşanan bu düşüş sonrası, yeni ekonomi modelinde Merkez Bankası’nın belirleyeceği kur üzerinden mevduat getirisi hesabı yapılacağı açıklandı. Merkez Bankası, kur korumalı TL mevduat için baz alınacak olan kur seviyelerini açıkladı.

Merkez Bankası’nın Belirlediği Kur Seviyeleri

Merkez Bankası, kur korumalı TL mevduat için baz alınacak olan kur seviyelerini açıkladı. Merkez Bankası’ndan gelen açıklamaya göre dolar kuru seviyesi 11,43 TL olarak ve Euro kuru seviyesi de 12,95 TL olarak belirlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapmış olduğu açıklamasında “Tasarruflarını değerlendirirken kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlarımıza yeni bir finansal alternatif sunuyoruz” sözlerini dile getirmişti. Bu açıklama ile birlikte dolar kurunda başlayan düşüşler, hafif dalgalı seyirde devam ediyor.

Merkez Bankası Neden Kur Verdi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı finansal alternatif sisteminin arkasında, bankalardaki TL mevduat hesaplarının getirisinin, döviz getirileri altında kalması halinde aradaki farkın vatandaşlara verilecek olması ve öte yandan ihracatçılara da Merkez Bankası tarafından ileri vadeli kur seviyesinin verilmesi adımları yer alıyordu.

Güncel Döviz Kurları

28 Aralık TSİ 11.20 itibariyle güncel döviz kurları şöyle:

  • Dolar alış 15,4863 – satış 15,4978
  • Euro alış 17,5896 – satış 17,6177
  • İngiliz Sterlini alış 20,7158 – satış 20,7476

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem